Fizetések az informatikai és telekommunikációs szektorban

Adatok frissítve: 2023. január

Az informatikusok fizetése a többi szektorhoz képest egyébként is igen kedvező volt, de 2022. második félévében további jelentős béremelkedést lehetett tapasztalni. Budapesten jellemzően magasabbak a fizetések, mint vidéken. A jellemző jövedelem bruttó 800.000-900.000 forintra emelkedett, de megfelelő programozási készséggel ennél jóval magasabb fizetés is elérhető. Ezen belül is elsősorban a nagyobb cégek adják a legjobb bérezést. Portálunk több mint 10 éve követi a magyarországi fizetések alakulását a beküldött kérdőívek alapján. Az informatika területén az elmúlt évekhez képest jelentősen csökkent a különbség a közép- és felsőfokú végzettségűek közt fizetés szempontjából, a legjobban fizetett állásokban egyre több középiskolai végzettségű szakember jelenik meg. Hasonlóképpen a munkatapasztalatnak is egyre kisebb a szerepe: bár jellemzően többet lehet keresni nagyobb tapasztalattal, a fiatal informatikusok akár a legjobb fizetési kategóriákba is bekerülhetnek. A nyelvtudás is számít, bár nem minden pozícióban: a legmagasabb fizetésekkel járó állásokban már gyakran elvárt a felsőfokú nyelvismeret.

A telekommunikációs szektorból főleg olyan budapesti nagyvállalatnál dolgozók küldtek be adatokat 2022-ben, aiknek felsőfokú végzettségük van. Ebben a körben az informatikusokét megközelítő, 600.000-700.000 körüli bruttó bérekről számoltak be.

Egyéb juttatások:
A kitöltött kérdőívek nagy részében adtak tájékoztatást jutalomról, ennek összege jellemzően egy-két havi fizetésnek felel meg a telekom szektorban, az informatikusoknál több havi fizetés mértékét is elérheti. A természetbeni juttatás (étkezési jegy, stb.) szintén jellemzően előfordul.

És Te mennyit keresel? Magyarországon nem szokás ezt a témát nyíltan megbeszélni, de sokan lennének rá kíváncsiak. Írd le a fórumban is, hogy mennyi a fizetésed, és olvasd el, mit írnak mások!

A táblázatokat a beküldött kérdőívek adatainak felhasználásával állítottuk össze. Töltsd ki Te is a kérdőívet (ha még nem tetted), hogy minél megbízhatóbb elemzéseket tehessünk közzé!
:: 
Fizetések az informatikában
Fizetések a Telekom szektorban

Csak kis cégeknél dolgoztam, ezzel van tapasztalatom: nem számít a kód minősége, csak az, hogy gyorsan és megbízhatóan dolgozz. Egy-egy projekt kapcsán sokmindent meg kell tanulnod ami nem kötődik a kódoláshoz. A fejlődés pedig teljesen autodidakta. Tehát szerintem ha nagyobb céghez mész ott inkább a szakirányodnak megfelelően tudsz fejlődni, kis cégnél olyan "mindenes" leszel szvsz. Persze minden éremnek két oldala van :).

10 év Java-s tapasztalat. br 600. Évekig nem emeltek érdemben azzal a szöveggel, hogy átlagon felüli a fizum...
Közben meg gagyi legacy rendszereket túrtam. Átvágtak, tudom, már nem vagyok ott.

Remelem minimum duplaztal. :-)

Csak + 50%-ot sikerült. Azért annak is örültem :) Nagyjából br 900-at ajánlottak mindenhol Senior java fejlesztőként 10+ éves gyakorlattal.

Pedig a br 1.2M meg kene hogy legyen pesten ennyu evvel ha tudsz angolul. Mondom ezt szinten javaskent :-).
De orulok h sikerult egy sokkal jobban fizeto pozit talalnod!

ez a br. 1.2 ez gondolom csak multinál jön szóba, vagy van pár tipped is közepes méretű cégből aki tényleg megadja ezt?

EPAMnál sima ügy, de vannak közepes cégek is a piacon akiknél ez könnyen működhet.

BetVictor, TopDesk.. a korábbi melóhelyemet nem írom, mert bár megkapnád de úgyis felmondás lenne a vége pár hónapon belül.

Amit tudok javasolni: ha most van egy elfogadhatóan fizető melód ahol nincs túl nagy nyomás akkor ez az a pillanat, amikor lehet lassú ütemben de interjúkra járni és bemondani egy komoly igényt (a realitások talaján maradva) és előbb utóbb lesz egy cég, amelyik megadja. :)

Sok fejlesztő cimborám csinálta ezt... :)

Pont azért mondhatnád az előző céged, ne menjen oda véletlenül sem.

Sziasztok,

24 leszek, még nincs diplomám (most fogok diplomázni).
4 éve vagyok a munkahelyemen, szoftverfejlesztőként dolgozok, havi 550e br + éves bónusz + teljesítményalapú bónusz.
Kis cégről van szó, nagyobb ügyfelekkel.

Főiskolai végzettség, napi szinten használt angol nyelv, az elmúlt 1 évben projekt vezetési tapasztalatok (Jira, Rally), 3-5 indiai kontraktor vezetése. Bp-i munkavégzés, de gyakorlatilag minden kontinensen több ország felhasználóival, superusereivel napi kapcsolat.
20 év vegyes tapasztalat Commercial IT területen (néhány párhuzamosan, a sorrend időrendi):
-Salesforce admin (3év) data analyst (1)
-Siebel admin,architect (7év)
-CRM OnDemand (3év)
-Business analyst (Oracle,MySQL,Business Intelligence stb.) 5év
-IT Helpdesk (5év)

Ez szuper, itthon nettó 1m közeli szerintem simán menne kis utánajárással, külföldön meg a határt lásd a tárgyban :)

38 éves vagyok, 17 év tapasztalat, nincs végzettségem (csak szakközép), se nyelvvizsgám, de beszélek angolul és kb. középfokú szinten spanyolul (mivel kellett a dél-amerikai piachoz).

Havi 2.9m nettó + utazások, évente hardver csere és minimum szabi van (amit mindenképpen ki kell venni), ez 30 nap, felső határ nincs.

A stack amivel foglalkozunk, az web, Javascript / Node, Go, Scala, sok adat (Spark / Hadoop), felhő és natív iOS / Android.

a kérdés inkább az, hogy akkor mi a külföldi bruttód dollárban amit kifizet a munkáltatód a harmadik országbeli helyre, ha jól értem a cég az usában van te viszont magánszemélyként egy offshore szigeten? nem akarok vájkálni ebben, meg nem is érdekel, inkább az, hogy mit fizet ki egy usa cég remote embernek onsite ember helyett

Felháborító hogy ennyit keres egy ember akinek még érettségije sincs. Nem irigy vagyok ezt hidd el...de a mai helyzet ezért alakult ki mert ennyire megfizetnek egyes embereket, míg mások 80 ezer Ft-ból élnek meg. 3 millió nettó???? Tizedéért elvállalnák sokan, hihetetlen hogy ilyen főnökök, tulajdonosok léteznek, akik ennyit kifizetnek. Ez a differenciált bérezés nem volt régen 30-40 éve. Szégyen !

Sztem total mind1, h az ember milyen iskolat vegzett, mig el tudja vegezni a feladatot. Teljesen lenyegtelen, hogy egy huszad rangu orszag huszad rangu egyetemen valaki szerzett e diplomat vagy sem. Foleg a magyar oktatasi szinvonalat figyelembe veve. Az megvan hogy a legsikeresebb embereket kirugtak az egyetemrol?

Nem értem mit akarsz mondani ezzel a hozzászólással. Szégyen, hogy valaki ennyi fizet egy embernek? Miért? Szégyen kinek? Az meg hogy 30-40 éve mivolt azzal példálózni.. Ne a múltnak élj hanem a jövőnek. Boldog életet kívánok.

Predike, érettségim természetesen van, egy szakközép iskolának az a vége. Jártam ~1.5 évet egyetemre, de nem folytattam, inkább magamat képeztem tovább.

Az hogy szégyen vagy sem, nézőpont kérdése: ahogy alább írták, a globális piacon ilyen pozícióért ez nem egy kimagasló fizetés, sőt .. de ezért éri meg a remote konstrukció a cégnek és a dolgozónak is, főleg itthonról.

Teljesen igazad van. Nekem is csak középiskola + szakmai felsőfokú van - meg egy félbehagyott főiskola. Simán van olyan a cégen belül hogy ha olyan incidens van amihez én értek a legjobban, vagy olyan területről tárgyalunk ami az én szakterületem, akkor én mozgatom az összes szálat. A lényeg a hatékonyság.
A legegyszerűbb példa az egyik ismerősöm - aki egy teljesen más területről átképezte magát alpin-favágónak. Egyszer, egy veszélyes fa kivágására mondott egy nettó 700K-s ajánlatot. Először kiröhögték, majd fél év múlva visszajöttek és fizettek 1 millát a munkáért...
Manapság tényleg az számít hogy meg tudod-e csinálni amit kell, vagy nem.

De igen, irigy vagy rá. Ami 30-40 éve volt, azt úgy hívták, hogy szocializmus, ezt meg úgy hívják, hogy globális piac. Ha nem érné meg neki, a cég/tulajdonos nem fizetné ki ezt a bért.

Hogy te mennyire tudatlan vagy! Jézus isten! Azt írtad hogy a rendszerváltás előtti időszak az szocializmus volt???? :D:D:D:D:D:D:D Nem hiszem el..nem hiszem el hogy ezt le meri valaki írni...vagy meri kijelenteni! Szüleidet kérdezd meg, vagy idősebb embert erről! Kommunizmus volt, segítek. ;)
S bizony kúrva gáz hogy ma keres vki fél millát, 1 millát...más meg 80 ezret!
Ez nem volt régen, s igenis jönni kell a múlttal, még ha változtatni nem is tudunk a jelenen. Érdemtelenül kapják sokan a fizetésüket, senki sem ér (ennyivel) többet a másiknál.

Elhiszem, hogy az irigység nagy húzóerő, de ha legközelebb eszedbe jut, hogy miért is olyan kicsi a fizetésed, engedd meg, hogy segítsek: buta vagy. ;)

Nem kell dolgoznom, s nem apuka anyuka effekt, de jól megélek.Erről ennyit.Az irigy te lehetsz annyit beszélsz erről :D

Összetévesztesz valakivel :P ugyanis ez volt az első hozzászólásom (erről ennyit). Látom, nem megy ez neked, úgyhogy segítek: a hozzászólásaidból ítélve buta vagy mint a kert. Persze, sok módja van, hogy az ember megszedje magát, és ha nem szülők, akkor csak egy másik lehetőséget látok nyitva előtted, és azzal nem dicsekedni kellene.

Én is full remote dolgozom (bár ennél jelentősen kevesebbért, de csak sima fejlesztő vagyok), és egyre inkább úgy gondolom, hogy ha az ember Magyarországon marad, kb. csak ennek van értelme.

Én is így gondolom, de ennek ellenére az infósoknak most remote munka nélkül is elég jó dolguk van itthon a fizetési sávokat tekintve :)

Ha nem titok, akkor melyik országba dolgozol be (USA, Anglia, Németo.?) , illetve mint külsős oda számlázol itthonról és osztalékot szedsz ki saját cégedből vagy a külföldi céghez vagy rendesen bejelentve? Illetve véletlenül jött szembe egy ilyen lehetőség vagy aktívan kutattál, esetleg fejvadászon keresztül?

köszi ha megosztanál még pár infót, nyilván nem a céget kérdezem ahova dolgozol

1. A cég az USA-ban van bejegyezve, de a termékeink jellegéből adódóan globálisnak mondanám (Ázsia, Dél Amerika, Európa, USA ..).
2. Ez valószínűleg kiveri majd egyeseknél a biztosítékot, de lényegében 'offshoreozom' azaz van külföldi számlám és külföldön vagyok bejelentve (nem az USA-ban). Amit 'hazahozok' pénzt - pl. ami nincs befektetve, stb. - azt természetesen rendesen leadózom, sima SZJA-val.
3. ~8 éve volt egy jó ugródeszkám itthonról, amihez aktívan kutattam. Egy ilyen után elkezdenek a fejvadászok téged keresni, nekem már nem kellett kutatnom. Ahol most vagyok az pedig már személyes referencia alapján volt, egy szint után már nem igazán vagy jelen a 'standard' munkaerő piacokon.

Érdemes menni utána, mert nem csak nálunk van durva infos hiány, hanem mindenhol. Remote felé jól el lehet indulni ilyen oldalakon mint pl. ez:

https://weworkremotely.com

Gondolom akkor érvényes TB, nyugdíj biztosításod nincs az EU területén ? Fizeted a havi 7000 Ft-ot és ennyi a betegbiztosítás ?

Igen. De van magán biztosításom, plusz állami intézménybe nem megyek. Az eléggé képmutató lenne, azt hiszem :)

Azért tegyük hozzá, ez így erősen "fekete" jellegű, hiszen a törvények szerint a TB-t ott kellene fizetni ahol tartózkodunk vagy életvitelszerűen lakunk. Ha pl. itt lennél bejelentve lakcímmel akkor a külföldi osztalékod után nem csak SZJA-t hanem EHO-t is be kellene fizetni, így mindjárt elmenne a fele a hazahozott pénznek. Így a 2.9 netto csalóka mivel semmi nincs levonva belőle, valószínű a magánbiztosítás is lejön belőle stb..
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha más is offshore cégezne TB nélkül akkor az itteni 1M nettós is lenne majdnem 2M. Így már nem olyan nagy szám a dolog, ha én pl. offshore cégen keresztül számláznám ki a termékeimet akkor nekem is megmaradna jelentősen több.

Oldalak