Fizetések az informatikai és telekommunikációs szektorban

Adatok frissítve: 2023. január

Az informatikusok fizetése a többi szektorhoz képest egyébként is igen kedvező volt, de 2022. második félévében további jelentős béremelkedést lehetett tapasztalni. Budapesten jellemzően magasabbak a fizetések, mint vidéken. A jellemző jövedelem bruttó 800.000-900.000 forintra emelkedett, de megfelelő programozási készséggel ennél jóval magasabb fizetés is elérhető. Ezen belül is elsősorban a nagyobb cégek adják a legjobb bérezést. Portálunk több mint 10 éve követi a magyarországi fizetések alakulását a beküldött kérdőívek alapján. Az informatika területén az elmúlt évekhez képest jelentősen csökkent a különbség a közép- és felsőfokú végzettségűek közt fizetés szempontjából, a legjobban fizetett állásokban egyre több középiskolai végzettségű szakember jelenik meg. Hasonlóképpen a munkatapasztalatnak is egyre kisebb a szerepe: bár jellemzően többet lehet keresni nagyobb tapasztalattal, a fiatal informatikusok akár a legjobb fizetési kategóriákba is bekerülhetnek. A nyelvtudás is számít, bár nem minden pozícióban: a legmagasabb fizetésekkel járó állásokban már gyakran elvárt a felsőfokú nyelvismeret.

A telekommunikációs szektorból főleg olyan budapesti nagyvállalatnál dolgozók küldtek be adatokat 2022-ben, aiknek felsőfokú végzettségük van. Ebben a körben az informatikusokét megközelítő, 600.000-700.000 körüli bruttó bérekről számoltak be.

Egyéb juttatások:
A kitöltött kérdőívek nagy részében adtak tájékoztatást jutalomról, ennek összege jellemzően egy-két havi fizetésnek felel meg a telekom szektorban, az informatikusoknál több havi fizetés mértékét is elérheti. A természetbeni juttatás (étkezési jegy, stb.) szintén jellemzően előfordul.

És Te mennyit keresel? Magyarországon nem szokás ezt a témát nyíltan megbeszélni, de sokan lennének rá kíváncsiak. Írd le a fórumban is, hogy mennyi a fizetésed, és olvasd el, mit írnak mások!

A táblázatokat a beküldött kérdőívek adatainak felhasználásával állítottuk össze. Töltsd ki Te is a kérdőívet (ha még nem tetted), hogy minél megbízhatóbb elemzéseket tehessünk közzé!
:: 
Fizetések az informatikában
Fizetések a Telekom szektorban

Pont erről beszélgetünk a munkahelyen, hogy mennyire valótlan a felmérés. A max az talán rendben van ilyen Prezinél vagy Logmeinnél, de a többi szám nem fedi a valóságot. Persze kérdés, hogy ez csak a bruttó bért jelenti e, vagy a bruttó bért bónuszokkal. Például a senior minimum ilyen 600 ezernél van, az átlag van 800nál Budapesten...

Nem valótlan a felmérés. Vannak olyan pozíciók ahol inkább ALÁ mértek, nem hogy felül. Ja és egyébként bruttó alapbért jelölnek az összegek még erre rájönnek az egyebek rendesen.

Hát, olvasd el a cikk alatti írásokat. Egyedül vagy ezzel a véleményeddel. Valószínű azért a többség tudja, hogy mennyit kap így tudja hogy valós e a felmérés vagy sem.

Budapesten ennyit lehet keresni, és én is úgy tapasztalatom, hogy bizonyos kategóriákban alá van mérve. Aki kevesebbet keres, az váltson, erre (is) jó ez a salary guide.

Ezek a fizuk nem a többségről szólnak, hanem a hays statisztikái, ők meg nem éppen pistike bt-nek keresnek php ninját. Banki és gigamulti területen ez a realitás, ami a fenti cikkben van, max 1-2 kivétel van a területen belül, mint ericson, itservices vagy lufthansa, de oda meg a kutya nem akar menni.

Nekem megvan a senior tesztelői fizetés középső sávja az ITSH-nál, szóval szerintem ez emberspecifikus megint - ki mit tud kiharcolni az állásinterjún.

Te melyik gigamultikra gondoltál, írhatnál vagy 10 példát. De a Prezi, Logmein, Nuance, UStream ne legyen benne. Csak kíváncsi vagyok. Na meg hogy merre nézelődjek ha úgy alakul :)

Inkább fejlesztői bérekkel vagyok képben, de még pl morgan-msci-epam háromszögben kiharcolhatóak a fenti fejlesztői fizetések.
ITSH-ra többen panaszkodtak, hogy le akarták nyelni az interjúztatók a kávéskanalat, amikor benyögték a fizuigényt. Mondjuk sok éves történetek ezek, lehet hogy azóta volt bérfejlesztés.

Ja az lehet. Az ITSH-nál nem is igen folyik kimondott fejlesztés, inkább karbantartás jellegű, pár új feature lefejlesztése vagy bug javítása. Az igazi fejlesztéseket nem adják át a németek. Így nem is adnak ilyen fizetéseket a fejlesztőknek.

Üdv!

Egy kis iránymutatásra lenne szükségem. 5 éve jöttem el Magyarországról, azóta Angliában dolgozom, itt szereztem szoftverfejlesztő Master diplomát (meg otthon is). Otthon kis-közepes magyar cégeknek dolgoztam. Az angolom jó. Java, Scala, AKKA (C++ is, csak le kell porolni) tapasztalatom van. Hazaköltözést fontolgatom, ezért érdeklődnék, most mennyit érnék otthon, fővárosban és környékén.

Köszi

BSc. mérnökinfó
3 hónapos .NET-es szakmai gyakorlattal, első munkahely multinál .NET fejlesztés
Budapest
Br. 350e + cafeteria
Angol középfok

Ez így korrektnek számít?

Kicsit több gyakornoki tapasztalattal, jó angollal, budapesti multinál br 400 + cafeteria ajanlatot kaptam Javas junior pozira.

Sziasztok,

Több év magyarországi és angliai multi tapasztalattal (8+), üzleti intelligencia elemzőként Budapesten mennyit merjek fizetési igényként megjelölni? Multinál és magyar cégnél egyaránt?

Paraméterek:
SAP Business Objects Web Intelligence report design, universe design, CMC
Tableau desktop
Klasszikus business analyst feladatok (stakeholder management, specifikációk gyártása, dokumentálás, tesztelés)
Több agile projekt
Felsőfokú angol nyelvtudás

Előre is köszönöm a válaszokat!

Sziasztok,

kb. 10 év hálózatos tapasztalattal rendelkezem, jelenleg CCNP minősítésem van. Emellett Linux szerver parkot üzemeltetek, de előtte éveken keresztül Microsoft Domain-t üzemeltettem. A szakmai angolom rendben van. 7 éve dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, egy budapesti állami cégnél. Tanácstalan vagyok, hogy nagyjából mennyit kérhetnék most a piacon.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Szia,

Olyan 500-650 + benefitek( de más banki cégek adhatnak 800-at is) a reális tudástól függően. Sajnos túl sok ideig voltál egy helyen ami releváns tapasztalatban nem adott sok skillt.
Az CCNP-t nem árt vágni és még valami plusz kell mellé, hogy többet érj a piacon. A kisebb cégek keresnek vegyes embert aki ért a szerverekhez is, de nagy cégen csak az egyiket.
BT, IBM az necces és full kihasználás érzeted lesz az állami szféra utána + bért sem akarnak adni...

PRoduct owner pozició, 6 éves össz tapasztalat, 4 waterfall - 2 év agile projekt, mennyi lenne a reális fizuigény multicégnél?

Itt egy érdekes (~fél éves) statisztika arról, hogy a legtöbb programozó egy adott országban milyen sávban keres. Az elmúlt 1 év ajánlatai alapján amit kaptam azt kell mondjam, hogy nagyjából reális. Svájcba hívott ki egyik ismerős biztos munkahelyre 1.8 millió nettóért kezdőnek, szóval még az a szám is reális.

https://d3ansictanv2wj.cloudfront.net/03-countries-bdc9feb7b5b042b010464e098324c671.png

Sziasztok,

Autodidakta módon tanult programozók mennyire vannak a food chain alján?

Teljesen más területen végeztem, illetve tevékenykedek, de mindig is érdekelt a téma. Hobbi szinten mindenképpen elkezdem, de kíváncsi vagyok, hogy mennyire van kereslet az ilyen munkaerőre, és milyenen az előrelépési lehetőségek. (Embedded kérdés: érdemes Python-nal kezdeni, vagy inkább valami keményebb az ajánlott C, C++, egyéb?)

Köszi

Attól függ mit szeretnél, mindennel mindenhol lehet jó pénzt keresni, mert mindenhol hiány van. C és C++ talán inkább a hardver közeli beállítottságúaknak ajánlottabb, nem feltétlen azzal kezdenék (bár én azzal kezdtem). Forbes felmérés szerint az Android és IOS fejlesztők keresik a legtöbbet a Java fejlesztők mellett, csak egy tipp :)

Köszi a választ,

Igen olvasgattam a témában (Objective-C és a Swift), érdekes ez is. A Python-t azért említettem, mert sok vélemény szerint könnyű tanulni, és ha megragadja az embert, utána elmerülne a nehezebb nyelvekben is akár.

Ellenérvként viszont azt hozták, hogy mivel könnyebb, nem ad egy olyan alaptudást, amivel később a többi nyelv esetleg gyorsabban tanulható, jobban átlátható.

Ki kéne próbálni több mindent, hogy aztán eldönthessem mi érdekel, csak találni kéne egy jó stepping stone-t :)

Munkahelye válogatja, hogy a programozók a managerekhez képest hol helyezkednek el. Van ahol alárendeltek, van ahol egyáltalán nem és csak a Team Leadernek felelnek.

Előrelépési lehetőségek kb végtelenek egy nagyobb vállalatnál. Nem egy programozóból lett akár CEO is, de programozói területen is határ a csillagos ég. Sima programozóként kezded ugye juniorként, 1-2 év múlva mid (cégenként más mengnevezés), majd 4-6 év és senior. Persze haladhatsz gyorsabban lassabban, csak a tudásodtól függ. Persze innen is van még felfele, pl Tech Lead, Team Lead, Lead Engineer, Archictect, stb...

Itt van egy pár elnevezés:
https://www.quora.com/What-is-the-job-title-hierarchy-amongst-software-engineers

Olyan mint egy addiktív játék, mindig van feljebb :)

Szerintem azért a legtöbb vállalatban költség a programozó, nem profittermelő, szóval a fizuk nem nőnek legtöbbször az égig, hanem a költséget minimalizálják.

Én nem azt látom, hogy sok programozó menne át managernek, épp h rengetegen beragadnak legacy app-ek támogatásába, fejlesztésébe, akkor már nem tanul újat és rögtön esik a piaci értéke.

Nem könnyű terület, de sok sikert!

Ekkora baromságot már rég hallottam hogy egy vállalatnál a programozó nem értéket / profitot. Akkor ki a túró termeli? A HR-es? Portás? A manager? Szerintem te direkt trollkodsz, vagy nem tudom...az informatika, hasonlóan a mérnöki, vagy biológiai, vagy a többi STEM területhet profittermelő iparágak, arra épülnek. Ezen belül is a fejlesztések adják a profit jó részét. A legnagyobb hiány pedig még mindig a fejlesztőkből van, nem legacy kód karbantartóból...

Amire céloztam: https://www.joelonsoftware.com/2007/12/04/talk-at-yale-part-2-of-3/

"It’s this scary thing called “in house software.” It’s terrifying. You never want to do in house software. You’re a programmer for a big corporation that makes, oh, I don’t know, aluminum cans, and there’s nothing quite available off the shelf which does the exact kind of aluminum can processing that they need, so they have these in-house programmers, or they hire companies like Accenture and IBM to send them overpriced programmers, to write this software. And there are two reasons this is so frightening: one, because it’s not a very fulfilling career if you’re a programmer, for a list of reasons which I’ll enumerate in a moment, but two, it’s frightening because this is what probably 80% of programming jobs are like, and if you’re not very, very careful when you graduate, you might find yourself working on in-house software, by accident, and let me tell you, it can drain the life out of you. "

Olvasd el utána a magyarázatot is. Szemben ezzel egy szotvercégnél (pl. Facebook, Prezi, Ustream, stb.):

"when you’re a programmer at a software company, the work you’re doing is directly related to the way the company makes money. That means, for one thing, that management cares about you. It means you get the best benefits and the nicest offices and the best chances for promotion. A programmer is never going to rise to become CEO of Viacom, but you might well rise to become CEO of a tech company. "

https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_centre_(business)#Difference_between_cost_centre_and_profit_centre

És az sem utolsó, hogy mindig az üzlet teremti az igényt a programozói munkára és nem fordítva. Az üzleti kitalál valamit, hív informatikust (fejlesztőt, rendszergazdát, stb.) és megcsináltatja vele, amit kitalált.

Amúgy szerintem egyedül az hajtja fel itthon az informatikus béreket, hogy a világot tekintve Magyarország viszonylag olcsó és jó minőségű munkát végeznek az itteniek, mi vagyunk India, csak egy jobb minőségben (ahogy az egész K-Eu, lengyelek meg szlovákok is).

Köszi, ez nagyon hasznos, bújom tovább a Quora-t!
Fontos lenne azt megtalálnom, ami igazán érdekel, ez természetemből adódóan elég nehéz feladat minden téren, sajnos.

Sziasztok,

Szenior C++ fejlesztőként, 14 év C++ (STL, Boost, MFC - elsősorban Windows, de pár év linux is van benne), 3 év MS SQL, 1 év C# tapasztalattal rendelkezem (meg lightosan Python, HTML, CSS).
Agile/Scrum és hagyományos (waterfall) rendszerben is dolgoztam, világszinten piacvezető szoftverrendszereken, külföldről (Ausztria / amerikai multi) térnék haza Budapestre, családi okból.

Angolul elég magas szinten beszélek (belső céges nyelvként, napi szinten használtam írásban/szóban).

Főként Windowsos, C++-os melót keresek (a linux annyira nem a szívem csücske), de nem nagyon találok ilyet, inkább Java-s, .NET-es állásokba botlottam bele, úgyhogy kicsit meg vagyok zavarodva. Érdekelne akár egy vegyes C++/C# pozíció is, C#-ra is szívesen áttérnék, ha lenne ilyen.

Külföld miatt kiestem az itthoni piacról, jól jönne némi segítség.

1. Tudnátok segíteni, hogy milyen stabil, korrekt, jól fizető cégek jöhetnének szóba ezzel a profillal?

2. Mennyit érhet a tudásom idehaza jelenleg?
Bruttó 800k , 1milla vagy több a reális?

3. Preferáljam a teljesen bejelentett állást vagy esetleg alvállalkozóként jobb dolgozni?
Egyáltalán van alvállakozóként ilyen munka? Mekkora órabérért?

4. Egy haveri cégbe (nem C++, inkább PHP/MySQL, amiben nem vagyok otthon) 500 nettóért hívtak (alvállalkozóként), ez jónak számít manapság?

Előre is köszönöm a válaszaitokat!

Bruttó 800 nagyon kevés 14 év C++ tudásért folyékony angollal, egyetemről diákokat vesznek fel 400ért. Hét számjegy alatt ne menj sehova.

Az 500 nettó alvállalkozóként mit jelent? Valódi nettó / Bruttó / esetleg SzuperBruttó? Még nettó esetén is kevés, minden más esetben nevetséges. Nekem mindennel együtt 2.5 év tapasztalattal 400 nettóra jön ki :)

Szia,

Próbálkoznék fejvadásznál a helyedben, hogy betegyen valami vezető pozícióba. De egyébként forintban mindenképpen 7 számjegyű legyen a bruttó amennyiért beülsz fejleszteni.

Egy napra kész CV-vel profession.hu-n nagyjából 1 órán belül fognak hívni.

Sok sikert!.

Szia ennyi tapasztalattal, jöhetsz hozzánk bármikor 800-900 bruttóért, meg némi kafetéria.
Pont c++ és c#-os embert keresünk (MFC előny)
Napi 8 óránál nem szabad többet dolgozni.

Ha érdekel írj. Zsiraffoci@gmail.com
Nagy nemzetközi multi, csak nem árulhatom el melyik.

Több olyan embert ismerek személyesen aki még nem múlt el harminc, de már ennyiért biztosan nem vállalná. Menni kéne felfele, ez 10 évvel ezelőtt volt nagyjából reális.

Oldalak