Pedagógus bértábla 2023. január 1-től

A pedagógus bérek esetében 2023. január elsejétől az illetménypótlék 20%-ról 32%-ra emelkedett. Az erről rendelkező 524/2022. sz. Korm. rendelet 2022. december 16-án jelent meg. Ez a bruttó bér 10%-os növekedését jelenti. Ennél nagyobb mértékű emelésről egyelőre nincs hivatalos döntés, bár Dr. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium miniszterhelyettese január 2-án megjelent Facebook videójában ismét összesen 21%-os emelést helyezett kilátásba az EU-s pénzek beérkezésétől függően.
A garantált bérminimum emelkedése miatt a legalacsonyabb bérkategóriákban a fent jelzett 10%-nál nagyobb mértékben, a korábbi fizetéstől függően akár 25% is lehetett a növekedés mértéke január 1-től. Az így kialakuló 391.248 forintos bruttó összeg adja a tanárok, pedagógusok fizetésének alsó határát jelenleg. E felett egyelőre marad a 10%-os emelés.
A pedagógusok fizetését az egységes pedagógus bértábla határozza meg. Az alábbi táblázatokban lehet tanulmányozni a 2023. január 1-től érvényes béreket. A tanári fizetés részeként az intézményvezető, intézményvezető-helyettes, az osztályfőnök a megadott összegeken felül pótlékot kap, illetve emellett többféle más pótlék is megállapítható (nemzetiségi oktatás, gyógypedagógus, nehéz körülmények közt végzett munka, stb.) Az intézményvezető és intézményvezető-helyettes pótlékának mértéke az intézmény méretétől függ.
Előzmények: A pedagógusok előmeneteli rendszeréről szóló 2013. évi kormányrendeletben előirányzott folyamatos béremelés az akkori tervek szerint úgy valósult volna meg, hogy az illetményalapot a mindenkori minimálbérhez kötötték. Az akkor kialakított számítási képletből azonban nagyon hamar, már 2015-től kivették az évente rendszeresen emelkedő minimálbért, ehelyett az un. vetítési alapot vezették be, ami azóta is a 2014. évi minimálbérnek megfelelő 101.500 forint maradt. Mivel a minimálbér időközben 2023-ra már 232.000 forint lett, ha a számítási képlet megmaradt volna az eredeti szándékok szerint, mára a pedagógus fizetések a 2014. évi szint több mint kétszeresénél járnának. (Pl. egy 10 éves gyakorlattal rendelkező pedagógus bére bruttó 600-700 ezer forint körül mozogna.) Mivel a vetítési alap a mai napig a 2014. évi szinten van, számottevő emelkedést csak a 10%-os illetménypótlék 2020. évi bevezetése hozott, melyet 2022-től 20%-ra, 2023-tól pedig 32%-ra emeltek.

A pedagógusok bérét törvény szabályozza, de a többi szakma fizetési táblázatait az olvasóink által beküdött kérdőívek felhasználásával állítottuk össze. Ha nem pedagógus vagy, töltsd ki Te is a kérdőívet, hogy minél megbízhatóbb elemzéseket tehessünk közzé a többi szakmában is!

 

2023. évi pedagógus bértáblák

:: 
Pedagógus 1 bértábla 2023
Pedagógus 2 bértábla 2023
Mesterpedagógus bértábla 2023
Kutatótanár bértábla 2023

Kívánom a hozzászólónak, hogy csak egyetlen napot, hetet töltsön egy gyerekcsoporttal úgy, hogy leköti a figyelmüket, neveli , oktatja, türelemmel, és a nap végén még visszavágyik.
Pedagógusként írom, hogy töltök annyi időt az iskolában kötelező óráimon túl otthon is iskolai munkával, hogy a multiknál sem kellene több időt lennem ha ott dolgoznék
. De én ezt választottam. Nem sírok, tisztelem és becsülöm a takarító néniket, fizikai munkát végzőket, sőt a gyerekeket is erre nevelem.
Jó lenne ha tisztában volna a kedves hozzászóló, hogy a gyerekek nyári szünidejével nem egyezik meg a pedagógusoké. Más munkahelyen kiveheti a dolgozó év közben bármikor. A pedagógusnak csak a nyáron jár a szabadság, ami nem 3 hónap.
Kikérem pedagógus társaim nevében a "bunkóóóóó" jelzőt, mert ez szerintem a hozzászólót illeti meg, aki a tények ismeretének teljes hiányában minősíti a pedagógusokat.

Én is egy gyökér tanár vagyok, aki a szabadidejéből is áldoz a tehetséges gyerekek tanítására. A volt tanítványaim is bármikor megkereshetnek. Mi a szabadságot, ami minden munkavállalónak jár, nyáron vehetjük ki. Szeretem a munkámat, tehát nem panaszkodok, de ez a hozzászólás durva, és sértő, mert a pedagógusok többsége a munkáját lelkiismeretesen végzi.

Kicsit sem kedves Anonymous (2012-07-20 22:44).

Tényleg, ki ül otthon három hónapot? Mert júli 1-jén zártuk a tanévet és aug 26-án kezdtük a következőt. Ez 38 nap szabadság. Egy napját sem én választom meg. Közben megyek táboroztatni diákokat, az sem épp a teljes szabadság...

Múlt évben heti 25 tanórám volt, ami nekem speciel több mint 50 munkaóra. Ha délben hazamentem (volt ilyen nap, ez tény), vártak a javítani való dolgozatok. Egy évben minimum 6 jegy, egy 40 fős elméleti órához az több mint 200 dolgozat... Mindezt laza nettó 90 000-ért :-)

Hasonlítsuk bátran, IT diplomám van, IT szaktárgyakat tanítok technikusoknak. Ez pont olyan mint az IT. Betűre. Tankönyv nincs, hisz a fele elavulna nem 20, hanem 2 év alatt. Ha nem képezném magam, lyukkártyákról, Algolról, 8 bites processzorokról taníthatnék legfeljebb.

Dolgozom gazdasági szférában, néha kell egy év fizetés nélküli szabi, hogy elmenjek pénzt keresni. Egy év alatt feltankolok, aztán 3-4 évig élhetek a tanári hivatásomnak. Persze jobb lenne, ha az azért járó bérből is meg lehetne élni.

Képzem is magam hevesen, szakdolgozati konzulensként éjszakákba nyúlóan bújok egy-egy részterületet, hogy a diák támasza tudjak lenni a feladatában. Járok továbbképzésekre is, egyetemre is, mikor mi tűnik hasznos kiegészítésnek. Nagyrészt a saját költségemen.

Tanárként soha nem tüntettem, de röhej, hogy egy becsülettel végzett szakma béréből nem lehet rendesen élni, sőt, még táblafilcet és papírt is én veszek a munkahelyem helyett...

Remélem, nem fogsz gyereket szülni, mert te leszel a tipikus problémás szülő, tisztelt anoním.

A feleségem egy két tannyelvű iskolába tanítja francia nyelven a biológiát és még két középfokú nyelvvizsgája is
van (angol,spanyol).A fizetése 145000 Ft.Te hány nyelvet beszélsz és mennyi a fizetésed kedves Hozzászóló?

Látod ezért van szűkség tanárokra,hogy az ilyen írástudatlanokat megtanítsák írni.Inkább jártál volna be órákra.Matekra is,mert az a 3 hónap nem 3 hónap.Érettségi is van.Ügyeletek is vannak egész nyáron...illetve aug. 15 után valahol már kezdenek.Ez barátok közt is max. 30 nap szabadság okoska.

Kedves Hozzászóló!

A hozzászólásodból nem derül ki, te hol dolgozol és mivel foglalkozol és az sem milyen iskolai végzettséggel rendelkezel. Én 40 éves vagyok és pedagógus. 16 éve tanítok és azt hiszem elmondhatom, hogy folyamatosan képzem magam, hisz szeptemberben kezdek ismét egy egyetemet és ha sikerül elvégeznem ez már a 4. diplomám lesz. Igaz nem valamilyen hangzatos diploma, mert mindegyiket a padagógus szakmához végeztem. Úgyanis én ezt a foglalkozást szeretem, amikor érettségiztem ez szerettem volna lenni és amit olvashatod azóta is folyamatosan tanulok. Egyébbként a pedagógusoknak a törvény szerint folyamtosan képezni kell magukat, úgyanis 7 évente legalább részt kell venniük minimum 120 óra továbbképzésen, ami lehet tanfolyam, vagy újabb diploma megszerzése is. és az oktatási módszerek is folyton változnak és a NAT, a kerettantervek is, ezért bizony a könyveket sem tudjuk 20 évig használni. Ami a szabadságot illeti tény, hogy neküknk abból talán több van, mint más munkahelyen, de a nyári 3 hónapot nem otthol töltjük és sütetjük magunka a napon vagy valamilyen egzotikus szigeten, mert arra csak a tanári fizetésből nem futná. Azért sem, mert általában június utolsó napjaitól vagy inkább július 1-től vagyunk szabin és augusztus 20-25. között már kezdük. Mert a tanár számára a tanév nem szeptember 1-jén kezdődik. Diákként te csak azt láttad szeptember 1-jén elkezdődött a suli, és június 15-én mehették vakációzni. De a pedagógusnak előtte és utána is van még tennivalója bőven. A mi munkaidőnknek csak egy része az osztálynak tartott óra, ami valóban nem napi 8 tanítási órát jelent. Azonban egy igazi pedagógus az óráira felkészül. Ha figyelmben vesszük, hogy ma már nem olyan formában és technikai eszközökkel zajlik az oktatás, mint akár csak az én időmben (gondolok itt a számítástechnikai eszközökre, digitális táblákra) amivel szemléletesebbé sok esetben (temészettudományos tantárgyaknál) érthetőbbé teszed az elsajátítandó tananyagot bizony 1-2 órát is készülhet, hogy más nap 1 órát meg tudj tartani. Aztán javíts dolgozatot, szervez programokat, vigyed a gyereket ide-oda, mert például én egy kis faluban tanítok és a gyereke 90%-a csak olyankor jut el valahová, ha az iskola elvisz, akkor talán nem csak azt a napi 4 órámat tartom meg. Az igaz nem vagyok estig a suliban, mert sokkal jobban szeretek otthon, nyugodt körülmények között készülnöm az óráimra, akár este 11 órakkor is.
Persze mint minden szakmába iit is vannak olyanok, akik talán nem ide illenek. Egy kicsit hooszúra sikeredett a válaszom, de úgy gondolom te úgy alkottál valakikről véleményt, hogy igazából nem is tudod, vagy csak felszínensen, mivel is telik egy pedagógus munkaideje.

Egy belső iskolával rendelkező kollégiumban dolgozom,nevelőként.Munkaidő 30 óra a gyerekekkel,10 óra felkészülés.Elsősökkel vagyok,szervezem a mindennapjaikat,fejlesztek és technikát tanítok a felső tagozatos lányoknak.Három diploma,no persze tanfolyamok is-mindid tanulni kell.Azt gondolom nem egymást kellene szapulnunk,hisz a nevelő nem lehetne a tanítóval,gyermekfelügyelővel és az iskolában dolgozó minden munkatársával végzett KÖZÖS munka nélkül.Ezt a gyönyörű szakmát,hivatást már 32 éve csinálom a kollégáimmal közösen,tanulunk egymástól is,támogatjuk egymás munkáját.Persze nem vagyok vak,tudom,nem mindenki emeli a hírnevünket,de nem kell általánosítani,dolgozni viszon igen,ezt akartuk,ezért lettünk pedagógusuk.
h

Valószínűleg nem ez a mocskolódó alak. Sajnos nem a tanárok miatt nem látszik a gyerekeken a változás, hanem azok gyerekein, akik hasonló jó modorúak és jól neveltek, mint a "kedves" hozzászóló. Egyébként, ha ennyiért dolgozik,mint mi, és ennyit kell érte "dolgozni" (?), akkor nagyon egyszerű, lehet változtatni, be lehet állni pedagógusnak és hajrá! Akkor majd ki tudja számolni végre a közgazdasági végzettségével a szabadságot? vagy ennyire nem emlékszik, hogy még diák korában sem volt 3 hónap a nyári szünet? Sok közgés végzettségű ismerősöm van, látom a követelményszintet, nem ájulok el tőle, csak engem ez a pálya nem vonzott! Úgy látom, nincs ő sem a pályája csúcsán, de emberileg pláne! Ha lehet egyáltalán embernek nevezni!

elmehetsz a ......, egyébként multinál dolgozom (IT) és több évet dolgoztam gyógyszeriparban, illetve különböző ügynökségeknél hétvégéim is rendszerint munkával végeztem és volt, hogy nyáron sem mehettem szabira, illetve év elején vehettem ki a tavalyiakat!!!!
És nem sokkal többért mint amit ti kerestek a nagy semmire!
közgazdász végzettségem van és az a minimum h a nagy semmi mellett képzed magad! (szegény gyerekeken még sem látszik mert valamit nagyon nem jól csináltok)!

Ami nem látszik a szegény gyerekeden, az az otthoni nevelés. A géneket sem a tanáraiktól öröklik, Anonymus!

Na ez nem látszik......mármint a közgazdás végzettség.....

Bocs......z....nehogy beleköss.....

Babysitter vagyok, képzettség nélkül 5 éve csinálom.
1000 Ft/óra+benzinpénz+külföldi nyaralások a családdal (természetesen ott is dolgozni kell), rugalmas munkaidő beosztás,aranyos gyerekek. Így 5 év után már fárasztó, szívesen váltanék, de eddig jó volt.
21 éves lány

Két lányom főiskolás egyik Óvoda pedagógusnak tanul 2. év, a másik lányom Biológusnak azon belül laboratóriumi operátor. Megközelítőleg lehet tudni ha sikerül nekik (remélem ) elhelyezkedni mennyi lehet a keresetük? Köszi

Óvodapedagógus attól függően, hogy milyen szerződést köt az intézménnyel, valamint az milyen helyen van kb 110-150 között nettó...

Főiskolai oktató, doktori fokozattal, adjunktusi beosztásban, 10 éves munkaviszonnyal, 209.000 bruttó, 135.000 nettó. Semmi béren kívüli juttatás, 5.000 cafeteria volt havonta, de azt is elvették. A versenyszférához képest szánalmas, de nincs olyan hajtás, mint ott, így tulajdonképpen elégedett vagyok. Feleségem nettó 100 körül keres, így jól megvagyunk. Ha gyerek lenne (mint ahogy még nincs), más lenne a helyzet.

Üdv
Laci

Sok ezer közalkalmazott kollégám nevében is írom ezt. Több, mint 5 év tanári tapasztalattal és munkaviszonnyal, Budapest Főváros Önkormányzatának munkavállalójaként dolgozom nap, mint nap. Sokszor hétvégén is. Főiskolai szintű tanári és egyetemi szintű bölcsész, illetve középiskolai tanári diplomám van. A közalkalmazotti bértábla alapján a bruttó bérem 148 925 forint. Semmilyen egyéb juttatásban nem részesülök, tehát 13. havi fizetés vagy cafeteria sincs. A közalkalmazotti béreket 2012. január 1. után befagyasztották, de béremelést egyébként is legutóbb 2009-ben kaptam. Bruttó 1800 forintot.
Nem közvetlenül múlnak emberi életek rajtam, mint a több, mint 500 000 forintot kereső légiirányítókon (nem sajnálom tőlük), hanem közvetve. Nagyon nagy a felelősségem: ha elrontom egy gyerek nevelését-tanítását, Ő más emberek életét teheti majd tönkre. Akár több százét és ezerét is.
Negyedik generációs tanárcsalád tagjaként tudtam, amikor a pályára léptem, hogy nem itt fogok meggazdagodni, de most már kezdek kissé ingerült lenni, hogy megélni sem tudok. Mindenkinek el kellene gondolkodnia ezen.

34 éves vagyok, tanító diplomával.7 év szakmában,+ másodállás nettó 100E + szolgálati lakásért.

"Mindenki a maga szerencséjének a kovácsa" - ez nem így van. Van, aki a maga szerencséjének a kovácsa, ez igaz.

Negyedik éve próbálok váltani, de úgy látom, hogy humán beállítottsággal - a matekkal való viszonyom, mondhatni: hűvös, - nagy-nagy szerencse kell manapság az elhelyezkedéshez. (Azért a spamrobot-szűrőt még ki tudom tölteni...)
Az angolt tanulom, szinte nulláról, a németet szépen lassan felejtem… de önmagában a nyelv nem elég, kellene egy másik szakma is. Másod-diploma: horror tandíj, nincs rá pénz. OKJ: csak papírt ad, mégis ez a járható út, mert külföldre csak a legvégső esetben, hisz itt a ház, a feleség, a család. És tapasztalat nélkül csak a kapcsolatok segíthetnek az elhelyezkedésben.
Vagy a szerencse.
Amit nem én kovácsolok.

És bárki bármit mond; nem lehet mindenki bármi. Én sosem leszek jó IT-s, mérnök, stb., ha megfeszülök sem. Csak sajnos addig is marad a meki 75E-ért, futárcég 80E-ért, ügyfélszolgálat 135E-ért (mondjuk ezt én hagytam ott, de nem a fizu miatt…), vagy a munkanélküli 42E-ért (na, ezt mondjuk a fizu miatt hagynám ott…).

Jut eszembe; szállítmányozási ügyintéző OKJ-sal el lehet helyezkedni mostanában? Vagy inkább villanyszerelőivel?

Vagy a róóóka?

P.

Három pedagógus diplomám van, 20 éves munkaviszonyom. 135 e nettóból még lejön a benzinköltségem 15e Ft.

Nemrég diplomáztam, azonnal sikerült állást találnom, ami úgy gondlom hatalmas szerencse. 2 egyetemi diploma, mindkét szakomat tanítom egy középiskolában.

A munka számomra nem megterhelő, hiszen becsületesen végeztem el az egyetemeket. Naponta átlagosan 6-7 órám van, ami nem tünhet soknak, azonban elég sokat kell készülni 1-1 napra...(dolgoztot összeállítani, kijavítani, power pointokat összerakni, digitáblás anyagot megcsinálni...ez kb +2-3 órát jelent naponta!!! és akkor még nem beszéltem az egyéb kötelezettségekről, mint pl étekezletek, felkészítések, versenyek, események, rendezvények megszervezése, lebonyolítása stb....Amit itt zárójelben leírtam senki nem fizet egy fillért sem!)

A fizetés a következő: alapból 128.000 bruttó ere jön még rá 10.000 bruttó amiért mindkét szakt tanítom. Ez így 138.000 bruttó. Ez kb 98.000 Ft nettónak felel meg. Erre jön rá néhány túlóra, de ezzel mindíg variálnak így a tényleges fizetés durván 100.000 Ft körül mozog. Ezen felül semmiféle juttatás nincsen, se cafetéria, se jutalom, se 13. havi, se semmi. De, ahogyan olvasgatom a híreket jövőre nem úszom meg a nettő bércsökkentést...így 92-93 ezer környékét fogom megkeresni...

Valahol örülök, hogy legalább ennyit keresek. De ahhoz képest, hogy van 2 egyetemi diplomám, nyelvizzsgám elég kevéske...ráadásul tanár vagyok, aki érettségire készíti fel a diákságot...napi szinten 150 - 200 gyerekbe próbálom elültetni a tudás csíráját...ami elhihetitek, nem mindíg egyszerű.

Tanár 2 diplomával és 3 idegen nyelvvel, 35 évesen,

havi nettó 128 ezer
és semmi bérlet vagy étkezési jegy...

Hozzáteszem, külföldi iskola, fizetnek a nebulók szülei, mint a katonatiszt. Mi nem látunk belőle egy fillért sem...
Persze ha idejön a nyugat, kizsákmányol, mert ha én nem vállalom a munkát, ott van 77 másik, aki megcsinálja, még ha éhbérért is, mert így szocializáltak minket Kádár apánkék, hogy kussolj, és örülj, hogy lyuk van a fenekeden...

A szüleink mindig azt mondták, hogy tanuljunk, hogy valami legyen belőlünk. Hát...

Tudja valaki, miből lesz a PÉNZ???

Üdvözletem
5. éve dolgozom
(3 év raktár kezelő/vezető)
2. évet kezdtem gépészeti szakoktatóként (CNC gépkezelést) br 98e
teljes munkaidőben határozatlan idöszakos szerződéssel
és a továbbtanulást sem igazán segítik a mérnökinformatikát ott kellet hagyni, mert nincs szükségük informatikusra...

van egy éretségim+technikus és egy fél év infom
Így keresek 4e forinttal kevesebbet mint apám 30 év sofőri gyakorlattal ö is közalkalmazott

Üdv egy magyar....

Nem kötelező pedagógus hivatást választani, ha annyira nehéz!! Ennyi. Általában senkit sem kényszerítenek a pályaválasztásra!!

Tanítói diploma + szakvizsgázott pedagógus diploma végzettségekkel, két éve egy helyen, napközis nevelőként 76.000 NETTÓ. És ez előreláthatólag nem fog változni, mert csak 75%-os álláshelyen alkalmaznak, pedig 100%-os munkát kell végezni, mint a többieknek. Hogy ez mennyire törvényes, azt nem tudom, de nem tudok ellene tenni semmit, esetleg felmondani...

Tanárként dolgozom álltalában multiknál! Kb. 500-800 ezer között van a kiszámlázott összeg a munkámért. Egyszemélyes kft-ként ebből kb. 200-250 ezer a tiszta bevétel. (költség: autó, telefon, könyvelő, járulékok, a-fa b-fa c-fa, adók, könyvelés stb...). Minusz diákhitel 55 ezer! Átlag 150-180 marad. Albérlet 60 e...ne is soroljuk tovább. Iszonyat felelősség, 5 diploma + 6 szakképesítésem van. Az államnak fizetek a bevételből minden hónapban kb. 3 kilót! És nem panaszkodhatom, van munkám! De ez azért botrány legyünk őszinték. Csalhatnék, de nem teszem. Szép Napot Nektek!

Főiskolai oktató, doktori fokozattal, 8 év munkaviszony után 127e nettó + havi 5 ezer cafeteria (meleg étkezés).

Közalkalmazott vagyok egy Megyeszékhelyen lévő Általános Iskolában.
Nettó 65 000 forintot kapok ki.
A férjem Bányász volt, jól keresett de 13 éve, már vagy van munkája vagy nincs. ( Hova kell már a bányász?)

Van jelzálog, személyi kölcsön, személyi hitel....stb.
Ja és van két jelenleg felsőoktatásban hallgató gyermek.
Kettönk össz jövedelme netto 90 000 forint. A törlesztők havonta 59. 000 forintot tesznek ki, s még hol van az étkezés, ruházkodás, ja és a rezsi. (amivel folyton elmaradásban vagyok)

Az egész életünket becsületesen ledolgoztuk ... s a gyerekeim könyveit sem tudom kifizetni.... :( Szégyen, hova jutunk...

Tanárként 12 munkaviszony után netto 104ezer ft/hó +4600 étkezési utalvány. Túlórát 4 havonta fizetnek, ha van egyáltalán. Férj ugyanitt dolgozik, két gyereket nevelünk (igy kaptunk családi adókevezményt: ez ugye 20000Ft pluszba, de én kompenzációt már nem kaptam, igy az enyém 2400Ft-tal kevesebb) + lakáskölcsönt. Még a dolgozatoknak való papirt is magunk vesszük meg. Naponta kapunk fenyegetéseket a diákoktól.

35 éve tanítok. Két diplomám
és nyelvvizsgáim vannak. A fizetésem nettó 125000 Ft. Nem hiszem, hogy sokan cserélnének velem. Ha újra kezdeném biztosan nem ezt választanám.

Oldalak