Fizetések az informatikai és telekommunikációs szektorban

Adatok frissítve: 2023. január

Az informatikusok fizetése a többi szektorhoz képest egyébként is igen kedvező volt, de 2022. második félévében további jelentős béremelkedést lehetett tapasztalni. Budapesten jellemzően magasabbak a fizetések, mint vidéken. A jellemző jövedelem bruttó 800.000-900.000 forintra emelkedett, de megfelelő programozási készséggel ennél jóval magasabb fizetés is elérhető. Ezen belül is elsősorban a nagyobb cégek adják a legjobb bérezést. Portálunk több mint 10 éve követi a magyarországi fizetések alakulását a beküldött kérdőívek alapján. Az informatika területén az elmúlt évekhez képest jelentősen csökkent a különbség a közép- és felsőfokú végzettségűek közt fizetés szempontjából, a legjobban fizetett állásokban egyre több középiskolai végzettségű szakember jelenik meg. Hasonlóképpen a munkatapasztalatnak is egyre kisebb a szerepe: bár jellemzően többet lehet keresni nagyobb tapasztalattal, a fiatal informatikusok akár a legjobb fizetési kategóriákba is bekerülhetnek. A nyelvtudás is számít, bár nem minden pozícióban: a legmagasabb fizetésekkel járó állásokban már gyakran elvárt a felsőfokú nyelvismeret.

A telekommunikációs szektorból főleg olyan budapesti nagyvállalatnál dolgozók küldtek be adatokat 2022-ben, aiknek felsőfokú végzettségük van. Ebben a körben az informatikusokét megközelítő, 600.000-700.000 körüli bruttó bérekről számoltak be.

Egyéb juttatások:
A kitöltött kérdőívek nagy részében adtak tájékoztatást jutalomról, ennek összege jellemzően egy-két havi fizetésnek felel meg a telekom szektorban, az informatikusoknál több havi fizetés mértékét is elérheti. A természetbeni juttatás (étkezési jegy, stb.) szintén jellemzően előfordul.

És Te mennyit keresel? Magyarországon nem szokás ezt a témát nyíltan megbeszélni, de sokan lennének rá kíváncsiak. Írd le a fórumban is, hogy mennyi a fizetésed, és olvasd el, mit írnak mások!

A táblázatokat a beküldött kérdőívek adatainak felhasználásával állítottuk össze. Töltsd ki Te is a kérdőívet (ha még nem tetted), hogy minél megbízhatóbb elemzéseket tehessünk közzé!
:: 
Fizetések az informatikában
Fizetések a Telekom szektorban

Hogy milyen diplomát akarsz szerezni, többet tudnánk mondani. Nem mindegy hogy magyar-töri szakkal akrasz külföldön boldogulni (amúgy lehet, csak enyhén körülményes), vagy villamosmérnökivel. Reál szakmákban az angol bőven elég ha folyékony, a német jó ha van, de abszolút nem elengedhetetlen, gazdasági szakoknál viszont mind a kettő kell(ene) folyékonyan.

Hát igazából én gazdaságinformatikát végzek de megszerettem a programozást, és egyetem mellett hobbiból is csináltam. Illetve célom volt hogy szakmai tapasztalatot szerezzek, ezért is voltam már egy internship-en egy kisebb cégnél és most csinálok még egy intrnshipet egy multinál ahol talán tudok tanulni sokat, és próbálok minél több tapasztalatot szerezni.
A kérdésem inkább arra vonatkozott hogy vajon lehetne-e egyetem után külföldön nézelődni az állások közt vagy ajánlott hogy ledolgozzak 1-2 évet itthon és utána? Nem feltétlenül szeretnék elköltözni itthonról csak egyszerűen zavar a tény,hogy szinte ugyanazért a munkáért egyik helyen jobban fizetnek és valószínűleg az életszínvonal is magasabb..

Felteszem, mindehhez, hogy a diplomád nem 2.01 átlagot fog majd mutatni. :-D
Ezzel löknél egy rendeset a szekéren, de koránt sem elégségeset.

BME Msc mérnök infó, 5 év C++ tapasztalat, BP. bruttó 800 + 13-14. havi fizu, egészségbiztosítás, telefon, évi bruttó 500 cafe. Tudásban senior aljára pozicionálnám magam. A meló alapvetően érdekes, nem stresszes, túlórázni nem kell, angolt csak minimálisan kell használjam, értsd. írás-olvasás.

Azt megmondod hogy melyik iparágban dolgozol, és pontosan milyen beosztásban?

CAD, első évem senior software engineerként

Egy kis statisztika néhány nemrég végzett (budapesti) programtervezőről. Mindegyikünk dolgozott már 1,5+ évet egyetem mellett:
Egyik ismerősöm keres bruttó 420 ezret + caf. telco cégnél Java fejlesztőként, másik nem tech cégnél C++ fejlesztő bruttó 300 000-ért, mert hogy a cég taníttatta ki, harmadik nettó 310 000 + cafeteria beágyazott C++ fejlesztő, én szintén bruttó 420 000 + cafeteria C# fejlesztőként. Mindegyikünk junior pozícióban van, rajtam kívül mindenki multinál. Megszakadni senkinek sem kell, nem jellemző a túlórázás. Cafeteria nem sok, 20-30 ezer havonta bruttóban.

Full stack senior developer (kb. 20 év tapasztalat), progmat diploma, közép angol.
Kis cég, C/C++ főleg, de bármi más is ami kell a munkához: Java, Android, C#, SQL, Linux admin stb...
Nettó 600 + kocsi, nem stresszes és nem is túlórás, de az összes szabit sohasem tudtam még kivenni.

Szia,

Sajnos az a tapasztalat, hogy 7 ev felett mar nem szamoljak a munkatapasztalatot. Inkabb a piackepes tudast nezik es a kis ceg rizikos, mert s multik meg tudjak feleltetni a multitol jovo jeloltet az o savjaiknad, de kis cegnel homaly van.

Igazabol max 100-150 netto lehet a + es a kocsi kerdeses. Ez az kulonbseg annyi, hogy nem erdemes rizikozni, hogy beszivod vagy nem az uj helyen.

ez bejelentett 600, azaz durván 900 bruttó? kis cégek szeretnek trükközni... kocsiban mit fizetnek?

Eddigi pályafutásom során 4-5 kis cégnél dolgoztam és mindegyiknél trükköztek sajnos, szóval ezért írtam nettót. A kocsiban "csak" a kocsit.

Hát ez nem túl sok senior level szinten.
Pláne, hogy "trükközve" nettó a nettó.

viszont ha a kocsit korlátlanul hajthatod, az (beleszámolva a karbantartást, takaríttatást stb.) akkor távolságoktól függően közelítheti a nettó 100k-s juttatást.
Ettől függetlenül ez a bér a sáv alján van, multinál tuti több lenne. Bár a stressz meg a túlóra is valszeg...

Öhöm, progmatos diplomával 20 év tapasztalattal, nettó 600 -at kap, és mondjuk nettó 1M -ért jön a sok stressz, meg túlóra...ennyi év tapasztalattal egy esztergályos is megkeres nettó 400-at mondjuk.
Ilyen paraméterekkel nettü 800-900-at kellene kapni, túlóra nélkül, minimális stresszel. Ebből is látszik, hogy nem munkahelyet kell váltani, hanem országot :P

Nem biztos, hogy ekkora összegnél már érdemes országot váltani.
Csak gyorsban megnéztem Londonban mennyit leht IT-ben keresni (24-64) vegyünk 50.000 font / évet. Ez bruttó, nettó havi szinten kb. 1M HUF. Ez 400-al több mint az enyém viszont ebből a kocsit is ki kell gazdálkodni és az albérletet ami az itteni x-szerese valamint hazajárni néha stb.., tehát ez a 400 simán elmegy szerintem...

Ezzel a gondolatoddal egyet tudok érteni, egyre több olyan cég és pozíció van, ahol a hazai keresetből jobban megélsz, mint külhonban. Főleg, ha még itthon nem kell lakásbérletre kicsengetni havi 150-200-at.
Viszont nem feltétlenül csak ez az érvrendszer szólhat a távozás mellett, de ez más tészta.
Itthon ellenben mindannyiunknak most kell(ene) ütni a vasat, hiány van a szektorban, ki kell kényszeríteni fizetésemelést a meglévő helyeinken, új hely keresésekor pedig "pofátlanul" kell a bérigényt megfogalmazni.

Tovább kutakodtam és találtam Londonban egy pont a területembe vágó (erre vagyok specializálódva) Senior SW Engineer pozíciót, 40K-45K DOE, tehát az előbb még fölé is lőttem, ez nettó 8-900E HUF/hónap.

Fos, Dublinban jobbak vannak sokkal (és olcsóbb a város), Senior SW-vel 70-80-100K-s pozik is vannak. Kilehet azért menni úgy, hogy megérje bőven, de valóban tény, hogy sokat közeledett a budapesti színvonal a nyugatihoz.

Megnéztem Dublint, Amazon (innen már többször is kerestek), SW Engineer II 68-98, ami átszámolva 1.1M-1.5M, ez már elgondolkodtatóbb.

A budapesti színvonalat illetően az árak már nagyon rég a nyugati színvonalon vannak (lakhatás+kaja), ráadásul a kaja szarabb minőségű kicsit (pl. a nagy áruházláncok az A kategóriás csirkát németbe / angliába viszik, a B/C kategóriásat meg itt adják el - kvázi ugyanannyiért.
Én már alig tudom kivárni hogy legyen elég tapasztalatom és dobbanthassak innen...

Dublinban vagy Londonban az albi 2x-3x, a kaja szintén, a közlekedés horror...

Majd küldök linkeket, most melózom.

Az albérlet árak pl. Dublinban és Londonban is 2x-3x az itteninek.
A kaja szintén, a közlekedés is sokkal drágább...

Vagy az onelegult szemleleteden is lehetne modositani es akkor nem irogatnal ilyen lealacsonyito hozzaszolasokat sem...

Annyira nem önelégült, mint gondolod... A példa kb tökéletes.

Vegyél egy burkolót, aki kb 2500-3000 Ft/m2 áron pakolja alapokat.
Olyan 20-30 nm/nap, azaz 68.500HUF/nap. Ha számlát kérsz, akkor az előző összeg + ÁFA.
No, akkor ez a tag melózik 20 napot, ami annyit tesz, hogy NETTÓ 1.375.000 HUF/hónap.
Burkolni télen is lehet ;-)
Soroljam még?

Nem volt ez lealacsonyító, csak tényszerű.

Annyiban igazad lehet, hogy nettó 800k-900k-t közel sem stresszmentes helyen lehet összeszedni, de a nettó 600k, pláne, hogy annak egy része simán zsebe megy, tényleg eléggé halvány.

Csak vess egy pillantást a német áruházlánc közel sem elvetemült pénztárosi ajánlataira.
És tényleg senkit sem szeretnék, főleg nem akarok megbántani, de intellektuálisan azért van különbség egy senior Java fejlesztő és egy pénztáros között. Tényleg nem szeretnék megbántani ezzel senkit. De ez megint csak tény.

Az a felvetés, hogy nem ez az ország, megint csak megér egy külön témát, de csak röviden.
Ha itt a munkáltató azt nem látja be, hogy a mi szakmánk nem feltétlen igényel személyes megjelenést, akkor nem sírni kell, hanem elgondolkodni azon, hogy vajon miért nem talál megfelelő embert megfelelő pénzért a pozíciójára. Ha nem ismeri ezt fel, és csak sír, meg sír, meg sír, ezzel nem tudok és nem is akarok mit kezdeni. Még szerencse, hogy van nem egy olyan cég még a magyar piacon is, aki már túllépett a "Magyarország=kevés fizetés" egyenletén.

Ennyi.

Hát nem tudom hol adnak meg nettó 8-900-t sima alkalmazottként. Kb sehol szerintem. Ahhoz már szintet kell lépni legalább csapatvezetői pozícióba.

Team Lead-ként sem kapsz 900 nettót a legtöbb cégnél, ez van. Persze a cég megkapja ugyan azt a munkát legtöbbször még ha arra is hivatkozik, hogy nem ér annyit a Magyarországi munka mint a külföldi...

Végzettség: Bsc Mérnökinformatikus (Pécs).
Tapasztalat: Összesen 2 év munkatapasztalat, melyből 1,5 év SharePoint üzemeltetőként multinál, br. 250 000-ért vidéken.

Nyelvtudás: angol (magabiztos), német (alapszint).

Váltás előtt állok, mit gondoltok mi lehet a reális bérigény Budapesten, releváns pozícióban?
 

Szia,

Minimum br. 450-550-ben gondolkodj benefitektől függően, hogy jól gyere ki a váltásból.

4 év tapasztalat főként Java fejlesztőként, most lépek senior pozícióba 780k br fizu és 40k juttatási csomag mellett. Eddig mid-levelként kerestem 640k-t.
Őszintén szólva, kicsit csalódott vagyok jelenleg. Azt látom magam körül, hogy nálam fiatalabbak, kevesebb tapasztalattal többet keresnek, akár mid-level pozicíóban is devops, scala, c++ vonalon megkapják a 900+ br-t. Ennyivel többet érnek ezek az én java+fullstack tudásomnál, vagy csak jobban szét kellene néznem a piacon?
Esetleg lehet, hogy külföldre lenne célszerű mennem? Folyékony angol megvan, BP-re semmi nem köt. Hogy érdemes elindulni? Jelenleg is bombáznak LinkedIn-en mindenféle európai recruiterek, ezekkel érdemes felvenni a kapcsolatot, vagy inkább közvetlenül célszerűbb jelentkezni cégekhez?

Oldalak