Fizetések az informatikai és telekommunikációs szektorban

Adatok frissítve: 2023. január

Az informatikusok fizetése a többi szektorhoz képest egyébként is igen kedvező volt, de 2022. második félévében további jelentős béremelkedést lehetett tapasztalni. Budapesten jellemzően magasabbak a fizetések, mint vidéken. A jellemző jövedelem bruttó 800.000-900.000 forintra emelkedett, de megfelelő programozási készséggel ennél jóval magasabb fizetés is elérhető. Ezen belül is elsősorban a nagyobb cégek adják a legjobb bérezést. Portálunk több mint 10 éve követi a magyarországi fizetések alakulását a beküldött kérdőívek alapján. Az informatika területén az elmúlt évekhez képest jelentősen csökkent a különbség a közép- és felsőfokú végzettségűek közt fizetés szempontjából, a legjobban fizetett állásokban egyre több középiskolai végzettségű szakember jelenik meg. Hasonlóképpen a munkatapasztalatnak is egyre kisebb a szerepe: bár jellemzően többet lehet keresni nagyobb tapasztalattal, a fiatal informatikusok akár a legjobb fizetési kategóriákba is bekerülhetnek. A nyelvtudás is számít, bár nem minden pozícióban: a legmagasabb fizetésekkel járó állásokban már gyakran elvárt a felsőfokú nyelvismeret.

A telekommunikációs szektorból főleg olyan budapesti nagyvállalatnál dolgozók küldtek be adatokat 2022-ben, aiknek felsőfokú végzettségük van. Ebben a körben az informatikusokét megközelítő, 600.000-700.000 körüli bruttó bérekről számoltak be.

Egyéb juttatások:
A kitöltött kérdőívek nagy részében adtak tájékoztatást jutalomról, ennek összege jellemzően egy-két havi fizetésnek felel meg a telekom szektorban, az informatikusoknál több havi fizetés mértékét is elérheti. A természetbeni juttatás (étkezési jegy, stb.) szintén jellemzően előfordul.

És Te mennyit keresel? Magyarországon nem szokás ezt a témát nyíltan megbeszélni, de sokan lennének rá kíváncsiak. Írd le a fórumban is, hogy mennyi a fizetésed, és olvasd el, mit írnak mások!

A táblázatokat a beküldött kérdőívek adatainak felhasználásával állítottuk össze. Töltsd ki Te is a kérdőívet (ha még nem tetted), hogy minél megbízhatóbb elemzéseket tehessünk közzé!
:: 
Fizetések az informatikában
Fizetések a Telekom szektorban

Sziasztok
Szegeden vagyok. Programtervezo, kozgazdasz diploma, angol C1, nemet B2, PMP, ITIL Expert. Most senior PM (8ev)es team leader vagyok egy multinal. Az alapom 650brutto erre rajon minden egyebbel meg olyan br. 350, ami nem biztos csak van eselyem elerni...
Valtanek.
Mennyit lehet ezzel a tudassal BP-n elerni?
BI teruleten vagyok most PM.
Koszi

Max br. 1,2-1,3 + benefit ami most megy kb. Ha Szegeden a 900 br-t megkapod akkor nincs értelme feljönni, mert hasonló életminőséget drágább fenntartani Pesten.

Az ingatlan részeket érdemes itt megnézni amelyek validak:
https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Hungary&country2=Hungary&city1=Budapest&city2=Szeged&tracking=getDispatchComparison

mit gondoltok erről a hírról? kicsit soknak tűnik már:

https://www.portfolio.hu/vallalatok/it/18-millios-fizetessel-is-vadaszni-kell-az-informatikusokat-kemeny-lepesekre-keszul-a-kormany.275925.html

a cikket nem kell komolyan venni, nem szakmabelieknek szol. Ugy latom a portfolio.hu hozta, minden heten cikket irnak arrol hogy osszeomlik a gazdasag.

A cikk nem rossz szandeku - inkabb naiv + kicsit ferdit...ismerek en is java fejlesztoket akiknek realis ez a brutto de ok NINCSENEK OLYAN SOKAN hogy peldanak tekintsuk.

magam is fejlesztő lennék 9 évvel: 1,740 M + áfa / hó ... ami azert messze nem bejelentett 1,8 M brutto ..inkabb olyan 1,4M brutto
Ma a contractori piacon ezzel a dijjal talan kicsit atlagon feluli vagyok. Sajnos sok szakmabeli ennel nyomotabb aron kenyszerul dolgozni ( 55k - max 70k + afa / nap )..sokszor azt latni hogy az agency/fovallakozo ad berbe 80k ert naponta ... ami igen alacsony .. emlekszem hogy 2005 korul az atlag napi dig 120k korul volt...nekem ugy tunik, hogy az itthoni IT piac nem erosodott hanem gyengult az elmult 12 evben

itthon vannak egyáltalán nagyobb agencyk akik kihelyeznek szerződésre? én is külsős vagyok durván hasonló áron, de inkább szerencse volt, hogy összejött és ha újból kellene keresnem ezt a pozit contractorként nem tudnám hol keressek itthon.

Ez a cim csak egy clickbait.

Amugy: 10 ev tapasztalattal keltem el nemreg a munkaeropiacon br 1.2M + 13. 14. havi fizuert.
Par masik ismeros:
4 ev tapasztalat: br 480k
5 ev tapasztalat: br 560k
10 ev tapasztalat: br 800k

Ezekbol vond le a kovekteztetes.
Es persze architect csak 1 szokott lenni egy product-on, team leadbol is csak number-of-teams -nyi van, szal konnyu ugy elhinteni az infot, hogy csak az architect-ek/CTO-k fizujat nezzuk. :)

Ez joval hihetobb: (csak a tapasztalatot szorozd be 2-vel, 3-mal)
https://forbes.hu/uzlet/magyar-informatika-fizetes/

Udv

csak kérdés, hogy durván milyen multinál (név nélkül) és milyen stackben, feladatban kapod ezt?

Ez a cikk nettó faszság, kiragadtak pár szélsőséges példát (pl. valaki megkapott ennyit, mert első volt egy friss, Budapesten nyitott irodában, azaz jókor volt jó helyen vagy egyszerűen külföldre dolgozik) miközben a magyar IT-s átlag jóval elmarad. Meg mi az, hogy "ami nem normális"? Miért nem? Már megint sikerült a témában hozzá nem értő embernek kifosnia magából egy klikkvadász cikket, amivel remekül lehet hergelni az embereket és generálni a forgalmat...
Budapesti senior java fejlesztő teteje 900-1.2M, esetleg 1.3-1.5, ha még valamilyen lead pozíciót is ellát és pénzzel teletömött céghez meg, ami még nem beszabályozott (tipikusan startup). De az ÁTLAG még ettől is elmarad, inkább 800-1M a valós, erről rengeteg statisztikát fel is lehet lelni, úgyhogy sikerült megcsinálni a házifeladatot az újságírónak ahhoz, hogy mérvadó cikket írjon a témában.
Különösen nevetséges a GE Healthcare-rel példálózni, ahol egészen véletlenül sok ismerős dolgozik/dolgozott, még az architect-ek sem láttak ott 850-900-nál többet és ennél csak lejjebb volt mindenki más fizetése.
Szóval az 1.8M-val való vadászgatást átlagosnak leírni egyszerűen hazug nagyotmondás. Mondjuk ha valami véletlen folytán ezzel a sok rendkívül kompetens cikkel mesterségesen tudják mindig kicsit feljebb tornászni a bérajánlatokat a szektorban, akkor végülis köszi, hátha levadásznak engem is.

Kamu felfújt hír... Egybéként senior PM-ek teteje 1,2-14 + kocsi és 1,5 felé itthon majdnem lehetetlen menni(pl. architecktek is megállnak ez alatt). Kivéve persze vannak a felsőbb managerek + külföldre dolgozó kontraktorok, de az a munkavállalók 0,2%-a...
Viszont az igaz, ha nem fizetnek a cégek rendes bért akkor az értelmes emberek ellépnek és marad a siránkozás, meg a munkaerő alja.
Lásd K&H, OTP IT, IBM bizonyos ágazatai, BT bizonyos csapatai stb....

Tapasztalat Javasok 5+ évvel és valódi tudással szerinem 900 -1.1 millió között érnek a piacon.
c++ és vagy c# hasonló tapasztalattal 800 - 900 ezer között.

De a 1.8 millió egy sima senior fejlesztőnek nem reális. Projekt managerek sem keresnek ennyit, szerintem team leadek is 1.2-1.5 körül.

+ Ez csak a piac egyik fele, ismerek nagyon jó programozókat, akik meg 300 - 400 nettóért vannak valahol, tehát ezekhez a bérekhez szerencse is kell.

Szegeden junior android fejlesztokent 1 ev munkatapasztalattal, bsc diplomaval mennyi a realisan kerheto ber?

Sziasztok!

Friss diplomásként szeretnék szoftverfejlesztőként Budapesten elhelyezkedni. Programtervező informatikus BSc (jeles, 4.87-es összesített átlag - bár tudom, ez nem annyira mérvadó) diploma, angol nyelvvizsga, egyetem utolsó évében dolgoztam egy vidéki cégnél, illetve egy szemesztert kint töltöttem egy külföldi egyetemen (ösztöndíj keretében), így az angol tudásomat kellően megfelelőnek tartom, idegen környezetben is jól boldogulok. Eddig főleg adat- és szövegbányászattal foglalkoztam, szakdolgozatom és referenciamunkáim is (melyek között szerepel egy saját keretrendszer is, ami elérhető GitHub-on) főleg ehhez kapcsolódnak, viszont nem feltétlenül ragaszkodom ehhez a területhez, nyitott vagyok jelenleg mindenre. Több programozási nyelvvel dolgoztam, főleg Java és Python nyelvekben vagyok otthon, de elboldogulok más nyelvekkel is, ha erre van igény. Fizetés miatt mindenképp egy multihoz szeretnék menni dolgozni. A kérdésem arra irányulna, ha Ti most kezdenétek Budapesten, akkor hova mennétek dolgozni, illetve milyen nettó kezdőbért mondanátok a bértárgyaláson ezen tapasztalat függvényében? Morgan Stanley, Cloudera, Ericsson, EPAM, stb? Kérlek konkrét érvekkel is támasszátok alá a véleményeteket.
Köszönöm szépen előre is a segítségeteket!

Az átlagod a cégek túlnyomó többségét egyáltalán nem érdekli, de a többi amit írsz király induló alap. A java és a python jó irány, a meghirdetett állások többsége javas , de a python is egyre népszerűbb, úgyhogy a kettő együtt jó kombó. Egyébként a legtöbb cégnél, főleg multiknál kötött bérsávok vannak és pályakezdőként eléggé behatárolt, hogy mit kaphatsz, de egyetértek az előttem szólókkal a bruttó 400-450 reális, de ha bepróbálkozol 500-zal se veszthetsz semmit, max lefaragják.
Ha multihoz szeretnél menni, ami biztonságos választás szerintem, arra figyelj, hogy ne elfekvőbe menj, mint Evosoft, Ericsson, Bosch vagy GE, azaz a régi, izzadtságszagú monstrumokat kerüld. Itt elveszel a tömegben és jó eséllyel nem sokat tanulsz majd, sőt akár nagyon régi rendszerekkel kell foglalkozni vagy kulimunkát végezni, amit senki más nem akarna. Morgan Stanley és Cloudera jó választás lehet, a Morgannél van keretrendszer egészen a gyakornoki szinttől kezdve, itt képeznek és sokat tanulhatsz, a Cloudera meg egyébként nem multi még, viszont menő témával foglalkoznak. Viszont mivel ez még nem igazi multi, sokkal nagyobb önállóságra lehet szükség , ami nem feltétlenül segít a fejlődésben, ha küszködnöd kell folyton. EPAM lutri, mert ha rossz projektre kerülsz, akkor szenvedni fogsz, viszont itt is lehet tanulni, ha jól fogod ki. Én amúgy most hypeolt cégeket is megpróbálnék, mint Skyscanner, LogMeIn, Prezi, mert ezek mindig jól hangzanak és találkozhatsz akár cutting edge technológiákkal is, nem úgy, mint egy kötött pályás multinál.
Egyébként általános jó tanács, hogy a Glassdoor a barátod, olvasgass company review-kat, azokból le lehet szűrni egy összképet a cégekről.

Ebben a hozzászólásban vannak részigazságok, de nagyon egyoldalúan látja a multikat az író.
Legjobb példa az autóipari cégek, pl: Bosch, Continental stb. akik tucatjával keresik a szoftvereseket, computer vision/machine learning experteket az önvezető autós projektjeikre. Ennél nehéz "cutting edge-ebb" témát találni manapság...
GE-nak is van olyan része, ahol legmodernebb dolgokkal foglalkozhatsz... Erisscon-nál meg ott a TrafficLab, egymást érik a kutatás/fejlesztés projektek.
A kis cégeknél sokszor probléma a pénzhiány, nincsenek kialakult process-ek, cégkultúra, és még ha ezekkel nincs is gond, akár egyetlen idióta ember a vezetőségben tönkreteheti az egészet, míg egy multinál ha nem jöttök ki a főnököddel de jó vagy, akkor átkérheted magad más részlegre, vagy akár másik országba.

Persze azt hozzá kell tenni, hogy a job hopper-eket sehol se szeretik, és előbb utóbb elterjed a híre, ha valaki nagyon ugrál. Ezek után nyilván nem fognak sok pénzt rákölteni/jó projektekbe betenni, hiába jók az alapképességek. Tehát érdemes hosszú távra tervezni és úgy céget/ágazatot választani.

Én is első körben 400-450-et mondanék, úgyis hamar feljebb megy, ha jó vagy. Ha releváns a szakterületed (data mining, text mining) vagy nyelvek, frameworkok a cégnek, ahová mész és tényleg nagyon jó vagy, akkor 500 sem elérhetetlen.

Az első pár évben amúgy nem a plusz 50-80e Ft fontos (tudom, ez most nem tűnik kevésnek), hanem a tanulás lehetősége, a jó mentorok, hozzáértő emberek és profi cég (ne mindig csak sufnituning legyen tegnapra). Közép távon (3+ év múlva vagy ha váltasz majd) ebből profitálsz sokat, nem a kezdeti pár 10 ezren.

Ha a Morgannel kapcsolatban érdekel valami, adj email címet és szívesen válaszolok bármire.

Mostanában elég sokszor olvasom itt, hogy "úgyis hamar feljebb megy, ha jó vagy"
Tapasztalataim szerint a fizud akkor megy jelentösen feljebb (az évi 1-2%-os kötelezö emeléseken kívül) ha munkahelyet váltasz vagy elöléptetnek egy több felelöséggel járó beosztásba. Azt a mítoszt, hogy pusztán a képességeid és teljesítményed alapján majd kezet ráznak veled és hozzádvágnak 10-20%-ot fizuemeléskor szerintem sürgösen fejeltsd el. Lehet, hogy valakikkel, valahol megtörtént, de ez távolról sem az általános gyakorlat.

Arra mindíg találnak okot, hogy éppen miért csak az infláció környéki összeggel emelik majd a fizetésedet. A multinál bérsávok vannak és bármilyen jó is vagy, nem fognak tudni efölé menni. Szóval készülj fel rá, hogy az elsö 2-3 évben nem nagyon fogsz többet kapni a kezdöként kialkudottnál. Utána már jellemzöen megkapod a szenior címkét és sávot ugorhatsz. Ha tetszik a cég és nem viszket a tenyered, akkor nincs ezzel semmi gond, de a "mai fiatalok" (meg én is annó) azért ezt nagyon nehezen várják meg. Ha 2 év után váltasz, simán elörehozhatod a 20% körüli ugrást, persze ekkor új helyen fogsz mindent tök elöröl kezdeni (ami részben jó mert addigra már leül minden körülötted a régi helyen és nehezen találsz új kihívást), viszont ha karriert akarsz építeni pl team lead irányba menni, akkor azt ugrálással nehezen lehet megvalósítani.

Egyetértek, egyik cégnek sem érdeke folyamatosan 10+ százalékkal emelgetni a munkavállalók fizetését. Köztudott tény, hogy nagyobb ugrást csak váltással lehet elérni. És főleg nem emelgetnek sokat pár éve a pályán lévőknek, legfeljebb a 3, de inkább 5+ éve ott (ugyanazon) cégnél dolgozóknak, amikor már nagyon sürgető, mert fennáll a veszély, hogy a céges szinten már igen senior kolléga elmegy. Tipikus jelenség amúgy a nagy cégeknél a csoportos elvándorlás, mert a vezetőség csak ígérget, de nem történik meg a béremelés, a piaci átlag pedig közben elszalad. Egy idő után persze megtörténik a fizetések átlaghoz való igazítása, de addigra már sok ember elmegy és a hekyüket újakkal, nem ritkán pályakezdőkkel töltik fel. Azaz mindig a bértárgyaláson kell okosnak lenni és váltással kiharcolni nagy ugrást a fizetésebn. Mint mindig, nyilván ebbe a témában is vannak kivételek.

Szia,
pedig egy kezdő tényleg tud szépen fizut növelni az elején az IT-ban. Már csak azért is, mert junior-mid-senior szinteket eléri. Az, hogy sok év tapasztalattal hogyan tud érvényesülni, nos itt jön az, amit te is írtál, hogy váltás. De az is lehet, hogy tenyleg jó, és a senior szint után is vannak újabb szintek.

Lehet, de sokszor az a szintváltás kb. 10%-ot jelent és aztán megint éveket ülsz ezzel a fizetéssel a következő szintig, míg váltással már sokkal előrébb tartanál. Persze kérdés, hogy kinek mi, mennyi és hogyan számít. A másik, hogy a mai kezdőfizetések elég magasak, simán megkaphat ma egy kezdő annyit, mint egy munkatársa, aki 2-3 éve már a cégnél van, cserébe viszont nem is fognak sietni emelni neki ezt az összeget, nem egy helyről hallottam már ezt.

Hello!
Nem tudom segít-e, de amikor én tavaly márciusban voltam hasonló szituációban (habár mérnökinformatikus bsc, referencia munka nélkül, pár hónapos gyakornoki munka), .NET-esként br 400-450e forintos ajánlatokat kaptam multiktól
(nem mondom hogy ez az átlag, lehet többet is kérhettem volna)

Sok sikert!

Sziasztok,

az egyik ismert 2 betűs (béétéé)  budapesti mulitól készülök átjumpolni  egy másik kétbetűs szintén budapesti multihoz (DzsííIIII)  VOIP engineer poziba 2 év 6 hónap Avaya VOIP tapasztalattal, német + angol felsőfokú nyelvismerettel. ( ami természetesen aktív valós nyelvtudás) 

Érdekelne h mennyit lehet kérni körülbelül, mennyi a reális bérezés, mert hallottam mindent nagyon-nagyon sokat is :) 

Nekem kb. br. 630 000 körül lenne amit szeretnék + cafetria és bónusz stb. 

Állítólag hiány van épkézláb Avaya-s ból, aki valóban képes isa feladatra. 

 

Előre is köszi ! 

MoneyJ

Mentek tülönk is át kb. ilyen tapasztalattal, de annyit tudok br. 780 volt a teteje a dolgoknak ott.
Szerintem kicsit tolhatod feljebb, ha van biztos tudásod.

Köszi a választ !  Akik átmentek ugyanígy 2 és fél év körüli tapsztalattal rendelkeztek vmelyik voip rendszerrel kapcsolatban ? És angol mellett beszéltek még 1 idegen nyelvet ? 

Melyik cégtől mentek át ha megkérdezhetem és mennyit kínáltak nekik ? ( ha br 780 a plafon ) 

Köszi ! 

Bété és 4-5 év Avaya volt + 4 év más voice. A nyelv angolnál megáll, mert az a lényeg, hogy elvégezd a munkát és azt angolul kell csak. Engineering szintet vágták és 850 -et kértek, de nem volt keret és mondták kevesebb a teteje. Ilyen téren lehet egy Citi jobban fizet mint egy GE.

Sziasztok, Mennyit keres most egy ISO 27001 Lead Auditor?

Sziasztok,

5 éves pm/üzemeltetői tapasztalat után tervezem a váltást. A régi cégemnél br. 650.000-es fizetéssel+caf+bónusz. Junior SAP tanácsadóként vagy fejlesztőként mennyi lehet a reális kezdőbér? Vidék vs BP is érdekel.

Ha vidéken megkapsz ennyit akkor nem ugrálnék, mert ott a junior ez alatt van. Ez inkább neked horizontális elmozdulás lenne, mert Pesten sem adnak sokkal többet juniornak. Esetleg napidíjas számlázásra kellene ráállni, de oda meg kell pár év tiszta SAP tapasztalat.
Egyébként egy senior consultat 900-1,2-t megkapja + benefit.

Sziasztok!
Microsoft Dynamics AX programozóként 2-3 év tapasztalattal nettó 300000ft mennyire reális?

Szia!

Nemrég kezdtem ezen a területen.
Pesten, releváns diplomával, használható angoltudással cafeteriástól kapok ennyit úgy, hogy az ERP rendszerek világában kezdőnek számítok (egyéb fejlesztői/IT tapasztalatom volt 1 év).

Sziasztok !

24 évesen másodéves mérnökinformatikus hallgató vagyok. (4év óvoda, 5éves gimi, 2éves OKJ után/miatt) Egy ideje gondolkodom, hogy belevágnék a munkába és levelezőn folytatnám a bsc-t. Koromból adódóan szeretnék már önállósodni..

Milyen kilátásaim lehetnek ?? Tippek, ötletek tanácsok ?

Eddig leginkább a hálózatos dolgok érdekeltek, de az egyetemen megkedveltem a programozást is..

Jelenleg amivel rendelkezem:
- érettségi, közép angol nyelvtudás
- Rendszergazda OKJ
- 2 év mérnökinfó bsc

(( 1,5 programozás - C#, OOP, WPF ))
(( szoftvertechnológia ))
(( MySQL- közepes szinten ))
(( egy kis Java - OOP, JDBC, vizuál/Swing/ ))
Épp most kezdek bele a CCNA-ba.

Az önállósodáson kívül leginkább az szól a munka mellett, hogy véleményem szerint rengeteg fontos gyakorlati dolog helyett a felesleges dolgokra pazarlunk időt az egyetemen. Kis túlzással jóformán többet érnék 2 év gyakorlattal. A modernebb, gyakorlatiasabb és hasznosabb dolgok felett simán átsiklunk 2-3 mondattal "létezik ilyen is.." (mvc, mvvm)

Szívesen dolgoznék Pesten, vagy Székesfehérvár közelében. A budapesti IBM volt a fő gondolat majd a 2-3 év megszerzett tapasztalattal dobbantani.
((a székesfehérvári közelebb lenne de vonz Pest és talán magasabb bérigényem lehetne ott))

Mi a véleményetek, milyen területen és milyen bérigénnyel lenne érdemes szétnéznem ?

Oldalak