Fizetések az informatikai és telekommunikációs szektorban

Adatok frissítve: 2023. január

Az informatikusok fizetése a többi szektorhoz képest egyébként is igen kedvező volt, de 2022. második félévében további jelentős béremelkedést lehetett tapasztalni. Budapesten jellemzően magasabbak a fizetések, mint vidéken. A jellemző jövedelem bruttó 800.000-900.000 forintra emelkedett, de megfelelő programozási készséggel ennél jóval magasabb fizetés is elérhető. Ezen belül is elsősorban a nagyobb cégek adják a legjobb bérezést. Portálunk több mint 10 éve követi a magyarországi fizetések alakulását a beküldött kérdőívek alapján. Az informatika területén az elmúlt évekhez képest jelentősen csökkent a különbség a közép- és felsőfokú végzettségűek közt fizetés szempontjából, a legjobban fizetett állásokban egyre több középiskolai végzettségű szakember jelenik meg. Hasonlóképpen a munkatapasztalatnak is egyre kisebb a szerepe: bár jellemzően többet lehet keresni nagyobb tapasztalattal, a fiatal informatikusok akár a legjobb fizetési kategóriákba is bekerülhetnek. A nyelvtudás is számít, bár nem minden pozícióban: a legmagasabb fizetésekkel járó állásokban már gyakran elvárt a felsőfokú nyelvismeret.

A telekommunikációs szektorból főleg olyan budapesti nagyvállalatnál dolgozók küldtek be adatokat 2022-ben, aiknek felsőfokú végzettségük van. Ebben a körben az informatikusokét megközelítő, 600.000-700.000 körüli bruttó bérekről számoltak be.

Egyéb juttatások:
A kitöltött kérdőívek nagy részében adtak tájékoztatást jutalomról, ennek összege jellemzően egy-két havi fizetésnek felel meg a telekom szektorban, az informatikusoknál több havi fizetés mértékét is elérheti. A természetbeni juttatás (étkezési jegy, stb.) szintén jellemzően előfordul.

És Te mennyit keresel? Magyarországon nem szokás ezt a témát nyíltan megbeszélni, de sokan lennének rá kíváncsiak. Írd le a fórumban is, hogy mennyi a fizetésed, és olvasd el, mit írnak mások!

A táblázatokat a beküldött kérdőívek adatainak felhasználásával állítottuk össze. Töltsd ki Te is a kérdőívet (ha még nem tetted), hogy minél megbízhatóbb elemzéseket tehessünk közzé!
:: 
Fizetések az informatikában
Fizetések a Telekom szektorban

elnézést ez lemaradt...br 500e+30e cafeteria, képzést nem fizetnek és egyéb perk sincs (céges autó stb stb)

És ehhez mit szóltok?
https://www.portfolio.hu/vallalatok/karrier/havi-250-ezertol-az-18-millioig-mitol-fugg-egy-informatikus-fizetese.4.282508.html
Sokkal reálisabbnak tűnnek ezek a számok, mint az előző 1,8 milliós fizetéssel dobálozó infantilis cikkükben.

igen kell a marketing, hiany nincs csak a kereslet kinalat nem talal ossze.
szar IT cegek szar ugyfeleinek szar rendszerein kellene szarakodni hugyer szarer - nehez embert talalni na

Továbbra sem tükrözi a valóságot a táblázat, de közelebb áll hozzá. Ismerek nem egy nagy céget ahol a Senior Szoftver fejlesztő bőven 830 ezer Ft alatt keres, igy az nem lehet minimum.

A tesztelői adat meg kb a vicc kategória. Szintén valós tapasztalatból és adatokból állithatom, hogy közel sem keresnek annyit a legtöbb cégnél, mint a fejlesztők. Nálunk a senior tesztelő bér maximuma a senior minimumát bőven nem éri el.

Majd lehet csinálnak egy újabb cikket módositott táblázattal.

Milyen területen tevékenykedik a cég?

A két multi Telekomunikáció és Autóipar. Startupból meg van még 2 ahonnan tudok adatokat amik a minimum alatt van. Értem én hogy a bankszektor ahol ez a minimum, de az nem jelenti azt hogy mindenhol ez a minimum :)

Na ez érdekesen hangzik, mert ismerek embereket akik ott dolgoznak, persze a fizetésüket nem. Akkor viszont nem értem, hogy jön össze ez a Hays lista, ha sehol sincs ennyi. Vagy van 5-5 cég minden területen aki ennyit ad s belőlük? Meg akkor mik is azok a topcégek, ahol ennyit fizetnek, mert akkor sok nem lehet ezek szerint.

A Hays kb úgy működik leegyszerűsitve (persze ennél azért bonyolultabb), hogy a velük partner kapcsolatban lévő cég adatokat ad az ott lévő fizetésről, cserébe kap adatot az adott régió fizetési sávjairól. Mivel ez nem egy ingyenes szolgáltatás a cégnek (ahogy hallottam kb a Hays a legdrágább), igy csak a nagyobbak kerülnek bele ezekbe a sávokba akik megengedhetik maguknak. Szóval nem is lehet reprezentativ egy ilyen felmérés.

A nagyok közül ahova volt munkatársaim mentek több (cikkben lévő sávnak megfelelő) fizetésért az a Logmein, Prezi, Morgan Stanley volt, de biztosan van ezen kivül még más is Budapesten.

Amúgy még ezeknél a listáknál jó lenne megtudni hogy mit vesznek alapul, csak a havi bruttó bért vagy a kafetériát, esetleges bónuszt és más plusz szolgáltatásokat is (pl medicover)

"Az egyetemről frissen kikerülő informatikusok bére 250-350 ezer forint között mozog" - Ott a táblázat ahol 350et minimumnak irják, ennyit ér ez a cikk.

Szerintem egy informatikus nem kellene ilyen magas fizetést kapjon!
Azt a pénzt inkább a politikusoknak kellene adni, nekik nagyobb szükségük van rá.

https://m.hwsw.hu/cikk.php?id=58596

Köszi szépen ez hasznos.

Úgy látszik a béremelési láz lassul/tetőzik a tavalyi számokhoz hasonlítva.

Tavaly telekommunikációs cég, senior tesztelői pozícióban br 820K + 1 havi bónusz + cafetéria
Idén autóipari cég szintén tesztelői pozícióban br 800K + 1.2 havi bónusz + több cafetéria
Kb ugyanannyit kapok összesítve, úgy látom megfogtam a tetejét az egésznek, ekkora fizetési igénnyel sok helyen szóba se álltak velem vagy visszamondták a folytatást, voltam vagy 10 helyen.
Akiket ismerek azok is 6-700-t kapnak.
Nagyon kíváncsi leszek az idei Hays listára, hogy mi a helyzet, mert szerintem tetőzik mostanság a dolog, habár pár cégre még kíváncsi lennék hogy ott mi a helyzet.

Ha ugyanannyit kapsz összesítve, akkor miért váltottál? Már ha megkérdezhetem.

Új kihívás, lehetne mondhatni, de inkább csak mást szerettem volna csinálni már. Persze el lehetett volna lenni a langyosban, mint az emberek 80%-a csinálja, s 10 év után észreveszi, hogy elszaladt a világ mellette fizetésben és tudásban is.
Inkább új terület, új technológiák, szinte nulláról indulni egy új cégben. Régen nem lehetett úgy egy céghez bekerülni, ha nem tudtad az elvárt programozási nyelvet/adott területet. Most meg úgy vágtam bele egy új dologba, ahol 0 tapasztalatom volt. Most ezt meg lehet csinálni, mert nincs ember. Tesztelni már teszteltem, mást másképp más nyelvet használva, de ennyi most elég. Szerintem ez az időszak remek erre. És emelett a fizetés se esik vissza, mert mint írtam max 20%-a az embereknek nyitott továbblépni, a 80% fél az újtól a változástól, inkább egy helyen maradnak örökkön örökké.
Nekem is lett volna 1 hely ahol maradtam volna örökkön örökké, de a helyzet nem úgy hozta hogy lehetett volna. Így marad most ez a módszer.
A Linkedin profilokat elnézve volt és jelenlegi munkatársaimat azt látom hogy a jelenlegi helyen vannak már 8-10 éve és csinálják ugyanazt, megkapva gondolom a 0-2% inflációkövető éves emeléseket. Nálam is ez volt anno. Aztán hirtelen parabolaszerű emelkedés következett be, ahogy el kezdtem váltani.
Jelenleg azt érzékelem hogy fejlesztőként lehetne többet keresni, ha nem vezetői pozícióról beszélünk, ami nem is érdekel engem az extra stressz miatt. Viszont az éles váltás, az még most is nagyon nehéz.

Infós fizuból havonta hány kurvát tudok kifizetni?

Attól függ mennyi a tarifa. De szerintem havi 15 kijönne ;)

gratulálok, volt itt eddig egy nagyjából valóban a témába vágó fórum, de te sikeresen ideröfögted magad.

Az összeset :) Minden napra egyet simán

De akkor miből veszek kaját? :))

Fényevésről hallottál már?

Voltam interjúzni a Nemzetinél található Orákulumnál network engineer pozira, de engem nem győztek meg cseppet sem. Hallottam hogy Indiába viszik át a pozikat és az itteni office bújtatott leépítése megy. Erre rákérdeztem burkoltan, de nem jött megnyugtató válasz.
Más cégeknél is megy ennyire a pozi transzfer olcsóbb országokba?

Jah igen, K&H-nál voltam jó pár hónappal ezelőtt, de mintha a 90-es években lettem volna. Az a kis kör akik a tudást nem osztják meg és ők a kiváltságosak ezáltal. Ez nem sok jót vetít előre karrier szempontjából így offoltam(az offer is az előadottakhoz mérten gyengus volt, figyelembe véve a jelenlegi helyzetet)

A Nemzeti minel?

Szerintem a Nemzeti szinhazra gondolt es az Oracle a ceg.

Sziasztok,
vidéki megyeszékhelyen dolgozom jelenleg egy magyar tulajdonban lévő vállalatnál, kizárólag belföldi ügyfelekkel. Változatos feladataim vannak: követelményfelmérés és elemzés, funkcionális tervezés, interaction- és user interface design, data modeling, reporting, task management, manual testing. Közel 4 éves szakmai tapasztalattal rendelkezem, a jelenlegi fizetésem br. 400e Ft + nettó 30e Ft kafetéria + éves bónusz (~ 2 havi). Ez szerintetek mennyire reális? Lehet, hogy váltanom kellene, hogy egy területre tudjak fókuszálni. Milyen bérigényem lehet Budapesten/vidéken?

Annyi kimaradt, hogy informatikai MSc diplomával rendelkezem, angolul középfokon beszélek (némileg passzív, de gyorsan fel tudnom hozni).

Sziasztok!
Szeretném tudni, hogy ha MSc diplomával, 1 év AX fejlesztői tapasztalattal átmenne az SAP-hoz, milyen bérsávban gondolkozzon?

Kezdőként kb. bruttó 460e az elérhető SAP fejlesztőként.

Köszönöm a választ. Én konkrétan az SAP Hungary cégre gondoltam, azt hallottam, hogy ott magasabbak a fizetések a többi ERP-fejlesztői bérhez képest.

10 év Java SE & EE tapasztalat, 1.1 millió, 13. havi fizetés, cafeteria. 
Nyugis meló, közel a lakhelyhez, csak akkor váltanák, ha jóval többet ajánlanának.

Folyamatos az izélgetés a LinkedIn-en, párszor rákérdeztem, de szinte mindenhol alacsonyabb fizetési sávban keresnek embert, vagy vezetőnek külföldre mászkálással, ami nem érdekel.

Oldalak