Fizetések az informatikai és telekommunikációs szektorban

Adatok frissítve: 2023. január

Az informatikusok fizetése a többi szektorhoz képest egyébként is igen kedvező volt, de 2022. második félévében további jelentős béremelkedést lehetett tapasztalni. Budapesten jellemzően magasabbak a fizetések, mint vidéken. A jellemző jövedelem bruttó 800.000-900.000 forintra emelkedett, de megfelelő programozási készséggel ennél jóval magasabb fizetés is elérhető. Ezen belül is elsősorban a nagyobb cégek adják a legjobb bérezést. Portálunk több mint 10 éve követi a magyarországi fizetések alakulását a beküldött kérdőívek alapján. Az informatika területén az elmúlt évekhez képest jelentősen csökkent a különbség a közép- és felsőfokú végzettségűek közt fizetés szempontjából, a legjobban fizetett állásokban egyre több középiskolai végzettségű szakember jelenik meg. Hasonlóképpen a munkatapasztalatnak is egyre kisebb a szerepe: bár jellemzően többet lehet keresni nagyobb tapasztalattal, a fiatal informatikusok akár a legjobb fizetési kategóriákba is bekerülhetnek. A nyelvtudás is számít, bár nem minden pozícióban: a legmagasabb fizetésekkel járó állásokban már gyakran elvárt a felsőfokú nyelvismeret.

A telekommunikációs szektorból főleg olyan budapesti nagyvállalatnál dolgozók küldtek be adatokat 2022-ben, aiknek felsőfokú végzettségük van. Ebben a körben az informatikusokét megközelítő, 600.000-700.000 körüli bruttó bérekről számoltak be.

Egyéb juttatások:
A kitöltött kérdőívek nagy részében adtak tájékoztatást jutalomról, ennek összege jellemzően egy-két havi fizetésnek felel meg a telekom szektorban, az informatikusoknál több havi fizetés mértékét is elérheti. A természetbeni juttatás (étkezési jegy, stb.) szintén jellemzően előfordul.

És Te mennyit keresel? Magyarországon nem szokás ezt a témát nyíltan megbeszélni, de sokan lennének rá kíváncsiak. Írd le a fórumban is, hogy mennyi a fizetésed, és olvasd el, mit írnak mások!

A táblázatokat a beküldött kérdőívek adatainak felhasználásával állítottuk össze. Töltsd ki Te is a kérdőívet (ha még nem tetted), hogy minél megbízhatóbb elemzéseket tehessünk közzé!
:: 
Fizetések az informatikában
Fizetések a Telekom szektorban

en az utobbita tippelek, persze felre ne ertsen senki, br 1.1M nem rossz fizetes de ezekben a kategoriakban biztosan nem a top

A junior fizetéseknél a probléma ott kezdődik, hogy sok cég nincs tisztában a junior jelentésével, emiatt ugyan tény, hogy néhány helyen tényleg megadnak ennyit "junior" pozícióba medior tapasztalat mellett, de a helyek többségénél kiakad a szemük, jóval kisebb számokra is.

Valszeg ezek nem tipikus számok, hanem pár top cégre jellemzőek, vagyis ha ennyit bemond valaki egy "átlagos" cégnél, akkor elhajtják a francba

Továbbra is kizárólag a Hays parnereitől jönnek ezek az adatok. Mivel a Hays kifejezetten drága, ezért a partnereik is a tehetősebb cégektől kerülnek ki, azaz nem a piaci átlagot tükrözik a számok.

A baj ezzel a "logikával" csak annyi, hogy mo egy picsányi kis ország, itt nincsenek százával a potenciális cégek.
Egy-egy nyelvhez jó ha van 1-2 tucat nagyobb cég az egész országban, azt meg bárki lazán személyesen is körbetapasztalhatja hol mennyit adnak azoknál...

szerintem ezek nem túl reális számok senior szintre, a maximumok ennél azért egy fokkal magasabban vannak, legalábbis ahogy én tapasztalom

Sziasztok!

GE Digitalnál senior cybersec fizukról tud valaki valami infót?

Köszi előre is!

https://www.glassdoor.com/Salary/GE-Digital-Budapest-Salaries-EI_IE714224.0,10_IL.11,19_IM1115.htm

Sziasztok!
Palyakezdokent, bsc-vel, szerintetek melyik nyelvvel erdemesebb elhelyezkedni, csak karrier perspektivat figyelembe veve?
Ahogy en latom:
Meg mindig javasokra a legnagyobb a kereslet sok domainen keresztül.
C++ kb meg vagy csak beagyazotton pötyöges vagy vmilyen erösen algoritmizalo pozi egy komoly techcegnel. Fizika hattarem kb 0, unalmas is, szoval az embedded felejtös nekem. Utobbi c++ jobbol pedig nincs olyan sok, nagyobb lehet a verseny.
Szoval erösen hajlok ra hogy 2019-ben is java>c++, bar a jelenlegi trendeket megnezve egyre több javas lesz, c++-osok szama pedig min stagnal.
Köszi elöre is!

Sziasztok!
Palyakezdokent, bsc-vel, szerintetek melyik nyelvvel erdemesebb elhelyezkedni, csak karrier perspektivat figyelembe veve?
Ahogy en latom:
Meg mindig javasokra a legnagyobb a kereslet sok domainen keresztül.
C++ kb meg vagy csak beagyazotton pötyöges vagy vmilyen erösen algoritmizalo pozi egy komoly techcegnel. Fizika hattarem kb 0, unalmas is, szoval az embedded felejtös nekem. Utobbi c++ jobbol pedig nincs olyan sok, nagyobb lehet a verseny.
Szoval erösen hajlok ra hogy 2019-ben is java>c++, bar a jelenlegi trendeket megnezve egyre több javas lesz, c++-osok szama pedig min stagnal.
Köszi elöre is!

8 év java után most készülök c++ (és azon belül is egy spéci niche) vonalra váltani. Ennek ellenére összességében én is azt mondom, hogy java > c++.

Sokkal több az állás, minden szempontból több a lehetőség is, ezért könnyebb előretörni. Ez a különbség kezdetben nem annyira észrevehető, de ahogy haladsz felfele a ranglétrán kezdenek fogyni a lehetőségek. Seniorból még végtelen kell, de egy team lead már elvisz a hátán 5-10 főt, egy architect már 2-3 teljes projektet, stb stb. Sokan rádöbbenek 5-10 év után, hogy nem kódolóként akarnak nyugdíjba menni és innen a kevés menekülőút egyike a középvezetői irány, amihez legtöbbször át kell lépkedni az ilyen team lead/architekt/projekt manager pozikon és ez nem megy úgy, ha az adott nyelven már mezítlábas fejlesztői poziból is kevesebb van, mert akkor ezek a kisfőnök állások kihalási és szerencse alapon lesznek elérhetőek. Emellett általában több a fizetés is javaban hasonló tapasztalat mellett.

A hátrány, hogy mint fentebb is írták, a java világa brutál unalmas tud lenni és frusztráló, hogy a tudás nem időtálló. Nagyon kevés ay algoritmikus/matematikai tudást/gondolkodást igénylő állás ezen a területen. Tehát nem lehet pusztán csak tehetséggel vagy jó logikai készséggel érvényesülni, szükség van jelentős mértékű és gyorsan elavuló tárgyi ismeretekre. Ha a java irányt választod, akkor arra is érdemes felkészülni, hogy ez a sima "tudok javaban kódolni, meg tudom használni a 3 jelenleg legelterjedtebb frameworköt" tudás ma már semmit nem ér. Tipikusan igény van arra, hogy ez ki legyen egészítve full stack/devops/cloud/big data ismeretekkel és előszeretettel mozgatnak ki a komfortzónából lazán kapcsolódó python és scala projektekkel is. Összefoglalva úgy látom, hogy java vonalon nagyon-nagyon sok dologhoz kell érteni és egy-egy projekt váltáskor teljes tech stack csere is bejátszik, azaz a tudásod nagy része kuka. Többször hallottam ilyeneket cégen belül, hogy embereket mozgatnának csapatok között, de XY nem akar más projektre menni, mert pl beletett 3 évet a springbe/EE-be és most mi lesz vele, megint 0-ról kell felépítenie magát. És ezt teljesen meg tudom érteni, 2-3x elmegy, de nem lehet ezt a végtelenségig csinálni. Alapvetően ugyanazokat a problémákat oldjuk meg minden projekten csak más eszközökkel.

Továbbá, a sok betöltetlen java állás miatt elkezdtek a cégek felvenni gyengébb tudású embereket is, akiket korábban visszautasítottak volna. Így megvan a csapatlétszám, papíron minden fasza, de valami pusztulat ezekkel az emberekkel együtt dolgozni.

Érdekes adalék, hogy nagyon sok olyat is látok, akik inkább kompletten pályát váltanak. Részben emiatt is van hiány, meg kevés az "öreg szaki".

A Java-ban nagyobb a biztonság mert több állás van a piacon. Itthon is külföldön is. De azt is vedd figyelembe hogy egyre több a gyorstalpaló tanfolyam is Java-ból, és a cégnek tök mindegy milyen háttérrel jön valaki kódolni, csak tudja megoldani a problémákat. Szóval a Java piac jobban "pörög", több projekt indul, de több is szűnik talán meg, több az állás, de az ember is.
A másik meg, hogy C++ -ból valóban kevesebb az állás, de a kínálat is kevesebb, de igen, C++ -ként nehezebb kicsivel talán váltani itthon, és spécibb területek jönnek szóba inkább. De én nem aggódnék e miatt.
Akkor hogyan dönts? Hidd el középtávon is jobban jársz azzal amelyik jobban érdekel. Nézz utána mire használnak Java-t inkább, és mire C++-t. Nagyon leegyszerűsítve:az üzleti szoftverek Javaznak, az ipari szoftverek meg C++ (persze kivételek mindig vannak).
Szóval ha az üzleti világ érdekel jobban és a hozzá kötődő szoftveres megoldások, ÉS jobban szeretsz absztrakt szinten gondolkodni, nem törődve hogy mi történik alacsonyabb szinten a kódban, akkor a Java a te embered. Ha viszont mégis csak jobban érdekel az algoritmizálás, ipari cuccok, kód hatékonyság, stb. Akkor C++.
Én most JAva-zok, de személy szerint nekem a C++ világa jobban tetszik. Volt állásajánlatom repülőgép szimulátor fejlesztéséhez is C++ -ban. Vagy algoritmus fejlesztés önvezető autókhoz. Ezek sztem sokkal izgalmasabb területek, mint egy szerver-kliens szoftver készítése egy üzleti specifikációnak. Meg úgy általában véve is számomra az üzleti dolgok nagyon uncsik.
Ezzel együtt nem utolsó szempont a munkakörülmény sem: sajna C++ -ban van jópár nagy multi akit érdemes elkerülni, mert bár a fizu nem rossz, viszont lehet olyan csapatban melózol majd, ahol a főnök 5 percenként mögötted áll hogy "na, hogy haladsz?"
JAva-nál inkább a kisebb cégek szoktak simliskedni - a szokásos fekete fizetés, meg egyéni vállalkozósdi meg ilyenek.
Ja, még egy szempont: JAva-ban gyakrabban van home office lehetőség, vagy 100% remote meló, C++-nál ez nem annyira jellemző. Ez is lehet szempont. Dönts okosan, de nem kell túllihegni: a 2 nyelv között simán van átjárás, ha akarsz bármikor válthatsz.
Hajrá!

Na úgy néz ki,Nuance Recognita beadja a kulcsot, felvásárolták a Nuance-t az új tauljnak meg
úgy tűnik nem igen fog kelleni.
Kérdés, Bp-n 4 évnyi c++, c# tapasztalattal be lehet rántani 800-900 ezret manapság (Ennyit fizetett a Nuance is általában), illetve merre felé lehet ezzel a tudással mozdulni?

Nem mondod :-)
Másfél éve voltam ott interjún és fel is vettek volna, de mást választottam.
Nekem is ebben a sávban ígértek.
Nem kaptok most valami cégmegszűnési juttatást? Ha már kivonulnak. Mert ha jól értettem akkor most mindenkit szélnek eresztenek.

Sziasztok! En alapvetoen terinformatikus vagyok, de mar masfel eve foglalkozom backend fejlesztessel is. rest es soap egyarant. Egyszeruen szukseges volt veletanulni terinformatikai eszkozok IT rendszerekbe integralasa miatt. Gradle, spring, git, phyton, tomcat, mssql, postgre dbk kialakitasa a jelentosebb tapasztalat. Most kezdtem angularba fullstack celkituzes miatt. Magyar pesti kvkban. Mi az a bruttó jövedelem amiről beszelhetunk az esetemben? Koszi elire is.

Java backend + Front-end (Typescript, React+Redux, html, css) fejlesztő vagyok ~10 éves tapasztalattal.
Magyar középvállalatnál (főleg külföldre értékesít).
Br. 880e

Kezdő fizetés Bsc/Msc-vel német hátterű
autóipari multinál (több kolléga tapasztalatai alapján):

bruttó 360 - 430 + évi kb. bruttó 400-500 ezer cafeteria

Ha jó vagy kaphatsz felzárkóztató emelést, általában
bruttó 500 000 -ig emelnek, onnantól maximum 2-3 % évente.

TKP? :)

Nem tudom milyen ember lehet az aki ennyiert foglalkoztat valakit. Fel nem tudom fogni, hogy milyen neveltetest kapott az a ennyiett vesz fel valakit.

Miert gondolod ezt ? Kezdo, azaz meg nem hoz olyan tudast es termelest (lassu, nincs tapasztalata a dolgok meneterol, ismeretlen a technikakkal...), amit jobban lehetne honoralni. Ha valaki ott dolgozik 20 eve az is annyit keressen, mint aki kezdo? Vagy hogy kellene ennek lennie?

Sajnos a multicégeknek kezdő vagy, ha korábban még nem dolgoztál multicégnél. Vannak olyanok, akik nagyon pengék, kiválóan dolgoznak (pl. korábban dolgoztak magyar cégekben 2-3 évet), és a br. 500 felett nem tudnak jutni, mert a régóta ott ücsörgő klikk nem engedi. Osztály szinten van a bruttó megengedett bértömeg meghatározva, így a régóta ott dolgozók nem érdekeltek abban, hogy egy jobb mérnök sokáig ott maradjon, mert az illető béremelése a sajátjából vesz el.

Általában igaz, hogy egy-egy tehetségesebb ember 6 hónap alatt egészen jól betanul, és sok hasznot tud hozni a cégnek. A régi klikk meg csak internetegzet és semmi haszon sincsen belőle.

A mutyi nagy Úr....

"Vidéki" szememnek ez kissé meglepően alacsony bérsáv. Más piaci terület, de hasonló munkakörben, közép/nyugat-magyarországi multinál adott a br. 420-430, mint kezdő bér és ez a régióban szokványos.

Nem szeretnék cégneveket említeni. A "német" nevű cégekben nagyon hasonló bérek vannak, a HR osztályok a háttérben össze vannak kötve és pontosan tudják milyen fizetések vannak a konkurenciánál.

Én sem olyan sokban dolgoztam eddig, viszont többe felvettek volna, így tudom milyen ajánlatokat adtak, illetve jelenlegi munkahelyemen is beszélgettünk a bérekről, így sajnos ezek az összegek valósak. Többet csak akkor kapsz, ha 1-2 év után átmész másik helyre, akkor megfizetik a tapasztalatod. Sajnos azoknak sem adnak többet, akik kiemelkedő munkát végeznek.

Friss tapasztalat, hogy nagyon alacsony szaktudású programozó tanfolyamot végzett embereket munkaerőhiányra való hivatkozással, érettségivel ugyanilyen fizetésekért vesznek fel, ami miatt a mérnökök egyre inkább külföld felé kacsintgatnak, és kezd kialakulni a valódi informatikushiány.

dehát a német nevű cégeknél is elméletileg "magyar" ember venné fel a magyar embert...Vagy akkor mégsem egy sztár. menedzser és nem tudja a munkavállói érdekeit képviselni?

Ez igaz, a programozó akadémia cégen belül s annyival kezd az ipse mint aki ott van már több éve. Aztán csoda hogy elmennek. Persze jön helyettük másik akadémiás, a munka meg nem halad :D
Feljebb meg nincs emelés nagyon mindenféle indokokra hivatkozva.
Nincs még az az igazi hiány, amit a média harsog, az egy nagy átverés.
re: legnagyobb szoftverház :D

Sziasztok!

Nem reg jartam egy amerikai penzugyi szolgaltato budapesti irodajaban szoftvermernok pozicio (foleg C++) kapcsan. Meg aznap le is zavartuk az osszes interju kort, aztan gyorsan ki is jott az ajanlat: 1M + other benefits + 15-20% bonus of annual salary ev vegen, amit gyorsan vissza is utasitottam (3,5 ev tapasztalat, ha ez barkinek is szamit, bar nem hiszem, hogy a ledolgozott evek relevansak), annak ellenere, hogy biztos vagyok, sokan elfogadtak volna ezt. Hogy miert, mi volt az ok? Mivel a teljes termek, ami Budapesten keszul, az USA-ban van direkte ertekesitve, amerikai ugyfeleknek, azt tartottam volna fairnek, ha az ottani berszinvonalnak aranyaiban(!) megfelelo fizetest ajanlottak volna, mivel az en tudasom nem er kevesebbet azert, mert jelenleg Budapesten elek. Ugyhogy osztottam szoroztam, es az jott ki, hogy 1,36M lett volna a fair, aranyos ajanlat, amivel nem neznek masodrangu human beingnek. Persze az 1,36M-re, amit valaszkent kaptak, mar kohogtek. En persze jol szorakoztam. :D Hogy jott ki az 1,36M? A new york-i berbol 1515 Big Maceket tudnek venni NY-ban, persze, hogy nem szeretnek kevesebbet venni Budapesten sem, szoval 1515 * 900.

Csak annyit szeretnek mondani ezzel az egeszzel, hogy sokan bele sem gondolnak, hogy mennyire lehuzzak oket ezek a g*ci multik. Probalom "felhajtani" az itteni fizukat, meg felnyitni az emberek szemet, meg ha a Parragh Laci szerint el is kell fogadni, hogy az itteni berek alacsonyabbak. Hat a lof*szt!

Alapvetoen igazad van, de hozza kell tenni, az itthoni br. 1.36M a numbeo alapjan kint egy ~$180K-s alapfizetesnek felel meg. A glassdoor szerint a MS ott jellemzoen nem fizet ennyit, de nincs tapasztalatom (a teljes package siman lehet ennyi persze).

Szia!

Teljesen egyetértek veled, én is hasonlóan gondolkodom erről, de ettől függetlenül még az itthoni piac eléggé befolyásolja a fizetést (ami szépen lassan megy fel a bejövő amerikai multik miatt), illetve árszínvonal, etc. A számolásba a ÁFA/Sales Tax-et is belevetted-e (9% vs 27%), mert úgy már nem akkora az eltérés? 3,5 év tapasztalattal elég jónak mondható ez az ajánlat (főleg, ha még előrelépési lehetőség is van belátható időn belül). Ha esetleg rugalmas vagy a nyelvvel/stackkel kapcsolatban, akkor érdemes lehet még a Prezit, LogMeIn-t, Whitepages-t, Hiya-t, Digital Assets-et vagy az Instructure-t megpróbálni. Az utóbbiról egész magas (1.2 - 1.5) fizu sávról hallottam, de a felsoroltak is kb. ebben a sávban vannak.

Sok sikert!

Szia! Ez valami új cég? Legalábbis még nem hallottam róla , hogy Pesten ilyen lenne. Vagy honnan az info , ha nem indiszkrét a kérdés.

Szia! Igen, most jönnek be az országba! Itt is olvashatsz róluk: https://instructure.blog.hu/

Oldalak